Ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki to choroba o wielu przyczynach. Może powstać w związku z chorobą zakaźną lub w skutek ostrych zakażeń przewodu pokarmowego. Najczęściej przebiega w wyniku chorób dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego.

Często ostre zapalenie trzustki jest następstwem utrudnienia odpływu żółci. Cechuje się gwałtownym przebiegiem. W większości przypadków następstwa choroby są odwracalne.

Objawy ostrego zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki cechuje się bólem w lewym podżebrzu promieniującym do lewego barku, wymiotami treścią żołądkową podbarwioną żółcią, wstrząsem, bladopopielatą barwą skóry, dusznością, zimnymi zlewnymi potami, lekiem, szybkim tętnem, tachykardią, niskim ciśnieniem krwi.

Przy ostrym zapaleniu trzustki Gorączka osiąga 39 stopni. Powłoki brzuszne są nieco napięte, a w dołku podsercowym stwierdza się bolesność. Niekiedy obserwuje się zmiany ze strony nerek, takie jak białe wałeczki w osadzie moczu, podwyższenie poziomu azotu resztkowego. W ciężkich przypadkach dochodzi do hipokalcemii i tężyczki.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki jest bardzo groźną chorobą. W ciężkim przebiegu należy kontrolować wszystkie układy. Trzeba przestrzegać ściślej diety, podawać płyny dożylnie, odsysać przez sondę żołądkową, stosować leki przeciwbólowe (przeciwwskazana jest morfina).

W przypadku wystąpienia objawów ostrego zapalenia trzustki można wdrożyć antybiotyk. Przy występowaniu powikłań należy zastosować interwencje chirurgiczną.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych", E. i A. Szczeklik, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław
  • "Pediatria", B. Górnicki, B. Dębiec, wyd. PZWL, Warszawa