Ostra grzybica skóry gładkiej

Grzybica skóry gładkiej o ostrym przebiegu cechuje się występowaniem zmian rumieniowo-zluszczających ze współistnieniem wykwitów krostkowych i pęcherzykowych, przede wszystkim na obwodzie ognisk skórnych.

Charakterystyczny jest szybki przebieg i ustępowanie objawów bez pozostawienia blizn na skórze. Grzybice wywołane mogą być przez wszystkie dermatofity, zarówno ludzkie, jak również odzwierzęce. Choroba dotyczy dzieci i osób dorosłych.

Objawy ostrej grzybicy skóry gładkiej

Ostra grzybica skóry gładkiej rozpoczyna się nagle. Ostra grzybica skóry gładkiej przebiega z ogniskami wyraźnie odgraniczonymi od zdrowych tkanek otoczenia z różnymi wykwitami obserwowanymi na obrzeżach. Zmiany wywołane przez grzyby ludzkie cechują się mniejszym odczynem zapalnym, w porównaniu z obecnymi w zakażeniach odzwierzęcymi gatunkami.

Ponadto pęcherzyki i krostki mogą być obecne na całej powierzchni ognisk chorobowych w grzybicach zoofilnych. Umiejscowienie nieprawidłowości może być różne, najczęściej obserwuje się zmiany na skórze odsłoniętej, np. twarzy, rąk, czy szyi. Typowe jest występowanie świądu o różnym stopniu nasilenia.

Rozpoznanie ostrej grzybicy skóry gładkiej

Rozpoznanie ostrej grzybicy skóry gładkiej jest możliwe po stwierdzeniu typowych cech wykwitów obecnych na skórze pacjentów oraz szybkiego i ostrego przebiegu klinicznego schorzenia.

Stan zapalny jest rozmaicie nasilony, w zależności od grzyba, który jest odpowiedzialny za rozwój choroby. Rozstrzygające jest wykazanie drobnoustrojów w łuskach i pokrywach pęcherzyków (przeważają poplątane i nieraz segmentowane nici przy niedużej liczbie zarodników). W różnicowaniu bierze się pod uwagę schorzenia o podobnych cechach klinicznych, przede wszystkim wyprysk pieniążkowaty, łupież różowy i łuszczycę.

Leczenie ostrej grzybicy skóry gładkiej

Postępowanie terapeutyczne w ostrej grzybicy skóry gładkiej opiera się na podawaniu preparatów przeciwgrzybiczych miejscowo lub ogólnoustrojowo. Istnieje szereg grup środków farmakologicznych skutecznych w grzybicy skóry gładkiej.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa