Osteoartropatia przerostowa jest to choroba kości i stawów objawiająca się zmianą kształtu palców, zapaleniem okostnej kości długich i zapaleniem stawów. Schorzenie może mieć charakter pierwotny lub rozwinąć się w przebiegu innych chorób. Osteoartropatia przerostowa może towarzyszyć chorobom płuc (mukowiscydozie, włóknieniu płuc, nowotworom wywodzącym się z tkanki płucnej lub przerzutowym, przewlekłym zapaleniom płuc), chorobom serca (wadom i infekcyjnym zapaleniom wsierdzia).
Również w przebiegu schorzeń wątroby (marskości, nowotworów) i jelit (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna) oraz chorób śródpiersia (np. raka przełyku, grasiczaków) istnieje większe ryzyko rozwoju osteoartropatii przerostowej. Także wiele innych schorzeń powikłanych jest takimi zmianami w obrębie kości i stawów. Postać towarzysząca innym stanom patologicznym jest częstsza.
Typ pierwotny choroby zdecydowanie rzadziej występuje u kobiet. Przyczyny schorzenia nie zostały do końca wyjaśnione. Niektóre typy są dziedziczne i występują rodzinnie, w innych objawy rozwijają się wskutek obecności czynników w surowicy krwi, wyzwalających powstawanie zmian morfologicznych charakterystycznych dla osteoartropatii przerostowej.
Przebieg choroby z reguły jest postępujący - na początku nieobecne są żadne objawy, stopniowo pacjenci zgłaszają ból kości w obrębie goleni oraz dolegliwości ze strony stawów i ograniczenie ich ruchomości. Objawem charakterystycznym jest zmiana kształtu palców, najczęściej tylko w obrębie rąk - występują "palce pałeczkowate".
Podczas badania wyczuwa się zgrubienia okostnej w miejscach gdzie kość jest wyczuwalna, nieosłonięta innymi strukturami anatomicznymi (np. okolice nadgarstków lub obszar na wysokości stawów skokowych), podczas ucisku tych miejsc pojawiają się dolegliwości bólowe.
Zmiany w stawach obejmują występowanie obrzęków w ich okolicach, płynu w torebce stawowej i bolesności (najczęściej obserwowane są w obrębie stawów kolanowych, łokciowych lub skokowych). W postaci wtórnej do innych chorób zmiany kostno-stawowe występować mogą tylko w jednej, dobrze odgraniczonej okolicy.
Dodatkowo obserwuje się objawy skórne pod postacią zwiększonej czynności gruczołów potowych i łojowych oraz zmian trądzikowych. Poza tym na skórze rozwijają się charakterystyczne pogrubienia w postaci fałdów.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info