Osteoartropatia cukrzycowa

Osteoartropatia cukrzycowa dotyczy zmian zachodzących w układzie kostno-stawowym w przebiegu cukrzycy, szczególnie jeśli jest źle leczona i gdy poziom cukru utrzymuje się na wysokim poziomie. Osteoartropatia występuje u niecałego procenta osób chorych na cukrzycę.

Osteoartropatia cukrzycowa pojawia się najczęściej między 50., a 60. rokiem życia, z równą częstością u obu płci. Z reguły dotyczy stawów kolanowych lub stawów kręgosłupa, a bardzo rzadko kończyn górnych. Nieprawidłowości zwykle występują niesymetrycznie.

Przyczyną pojawiania osteoartropatii cukrzycowej się zmian są zaburzenia unerwienia czuciowego, co znacznie upośledza odruchy, które regulują napięcie mięśniowe. Poza tym procesy regeneracyjne są zaburzone wskutek nieprawidłowego funkcjonowania układu wegetatywnego i zaburzeń metabolicznych.

Objawy osteoartropatii cukrzycowej

Osteoartropatia cukrzycowa przebiega bezboleśnie. W pierwszym okresie dochodzi do podwichnięć i przemieszczeń z powodu uszkodzenia torebek stawowych i rozluźnienia więzadeł. Początkowo pacjenci mają trudności w chodzeniu, które są spowodowane nadmierną ruchomością stawów, następnie rozwija się obrzęk i dochodzi do powstania wyraźnych zniekształceń w obrębie struktur stawowych.

Przy osteoartropatii cukrzycowej często współistnieją wysypki skórne. W przebiegu zmian cukrzycowych nie dochodzi do zaburzeń ukrwienia. W różnicowaniu należy brać pod uwagę procesy zapalne stawów i nowotwory.

Leczenie osteoartropatii cukrzycowej

Terapia osteoartropatii cukrzycowej jest trudna. W początkowym okresie choroby należy dążyć do oszczędzania stawu, np. przez leżenie. Trzeba unikać mikrourazów (np. przez dobór odpowiedniego obuwia). W bardziej zaawansowanych zmianach leczy się przede wszystkim powstałe powikłania (np. złamania kości). Należy pamiętać również o właściwym leczeniu choroby podstawowej - cukrzycy.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Interna", Włodzimierz Januszewicz, Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa