Opryszczkowe zapalenie sromu

Opryszczkowe zapalenie sromu należy do schorzeń wirusowych i jest szczególnie niebezpieczne w czasie ciąży - doprowadzić może do powstania trwałych zmian w obrębie narządów i układów dziecka, w skrajnych przypadkach spowodować może poronienie.

Przyczyny opryszczkowego zapalenia sromu

Zdecydowana większość przypadków opryszczkowego zapalenia sromu wywołana jest przez I typ wirusa opryszczki (odpowiada on również za nawrotowe postaci choroby), a tylko kilka procent rozwija się w następstwie zakażenia wirusem typu II, wywołującym opryszczkowe zapalenie jamy ustnej. W przebiegu choroby dochodzi do rozwoju charakterystycznych zmian na skórze okolicy sromu w postaci drobnych i wieloogniskowych pęcherzyków oraz sączących uszkodzeń warstw naskórka.

Pacjentki zgłaszają dolegliwości bólowe, problemy z nietrzymaniem moczu. Temperatura jest podwyższona, a węzły chłonne pachwinowe bolesne. Dolegliwości utrzymują się niecałe 2 tygodnie, w czasie których może dojść do przeniesienia zakażenia.

Leczenie opryszczkowego zapalenia sromu

Opryszczkowe zapalenie sromu można leczyć stosując barwniki miejscowe, zmniejsza to dolegliwości, ale istotnie nie wpływa na długość trwania schorzenia, natomiast do leków podawanych doustnie o działaniu ogólnoustrojowym należy acyklowir. Dzięki takiej terapii skraca się okres zakażenia, szybciej dochodzi do wyzdrowienia, a dolegliwości nie są znacznie nasilone.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Położnictwo i ginekologia", red. nauk. Grzegorz H. Bręborowicz, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa