Opryszczka zwykła jest schorzeniem skóry, które przebiega ze zmianami o charakterze drobnych pęcherzyków, występujących przede wszystkim na granicy błon śluzowych i skóry oraz związanych z zakażeniem wirusowym i mających tendencje do nawracania.
Czynnikiem chorobotwórczym opryszczki zwykłej jest wirus herpes simplex (opryszczki zwykłej). Typ pierwszy wywołuje zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, na wargach, twarzy, rzadziej również na tułowiu i kończynach, typ drugi wirusa związany jest natomiast z wystąpieniem wysypek skórnych w obrębie narządów moczowo-płciowych i pośladków (u mężczyzn najczęściej wykwity dotyczą żołędzi i napletka, a u kobiet warg sromowych).
Wykazano, że ta odmiana patogenu może odgrywać jakąś rolę w procesie nowotworzenia w rakach narządów płciowych, powiązanych z zakażeniem wirusem brodawczaka.
Opryszczka zwykła może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotne zakażenie dotyczy noworodków, u których nie dochodzi do przekazania odporności przez organizm matki w czasie ciąży (większość noworodków posiada matczyne przeciwciała przeciwwirusowe, które być może chronią przed infekcją). Przebieg pierwotnej postaci jest zazwyczaj ciężki, a objawy różnorodne.
Większa część populacji jest zakażona wirusem herpes simplex, ale infekcja ma charakter utajony, wykwity pojawiają się w stanach przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała, w chorobach zakaźnych, ich wystąpienie może być również prowokowane przegrzaniem się organizmu, oddziaływaniem promieniowania słonecznego, czy ochłodzeniem.
Pierwotnymi zmianami skórnymi są pęcherzyki o wielkości kilku milimetrów każdy. Cechują się one rumieniową podstawą i mają skłonności do grupowania się we większe ogniska chorobowe. Początkowo zawierają treść surowiczą, a następnie ropną.
W ciągu kilku dni dochodzi do powstania strupów. Z dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta występują pieczenie i niewielka bolesność, niekiedy objawy te mogą poprzedzać pojawienie się wykwitów skórnych o 2-3 dni.
Jeśli zmiany dotyczą obszaru błon śluzowych jamy ustnej stwierdza się bolesne nadżerki, które rozwijają się po pierwotnych pęcherzykach. Nieraz zajęta jest również rogówka, wówczas powikłaniem schorzenia może być upośledzenie wzroku (jednak typowym umiejscowieniem nieprawidłowości pozostają okolice graniczne między błoną śluzową jamy ustnej, a skórą).
Wykwity rozsiane na rozległych obszarach skórnych mogą nie być charakterystyczne i wówczas nie są rozpoznawane często jako opryszczka zwykła. Przebieg kliniczny schorzenia jest krótkotrwały (6-10 dni), ale nawrotowy, zazwyczaj pojawia się ponownie w tych samych okolicach. Często zmiany obserwuje się u kobiet w okresie miesiączki.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info