Oparzenia są zmianami skórnymi będącymi następstwem narażenia na działanie wysokiej temperatury. Stopień ich nasilenia zależny jest od wysokości temperatury oraz czasu kontaktu bodźców termicznych z powierzchnią skóry.
Uszkodzenia powstałe w tym mechanizmie są skutkiem koagulacyjnej martwicy ze zmianami zachodzącymi w obrębie włosowatych naczyń krwionośnych. Proces ten prowadzi do wzmożonej przepuszczalności naczyń i utraty zarówno osocza, jak i elektrolitów, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet dla życia pacjenta.
Terapia oparzeń obejmuje postępowanie miejscowe i ogólne. W I i II stopniu zmian należy stosować odkażanie za pomocą opatrunków nasyconych specjalnymi substancjami chemicznymi, a także żele, aerozole, zawiesiny lub kremy z glikokortykosteroidami i antybiotykami. Oparzenia III stopnia są leczone chirurgicznie w warunkach szpitalnych.
Terapia ogólnoustrojowa ma na celu zapobieganie wystąpieniu wstrząsu i jego leczenie, dlatego stosuje się preparaty uśmierzające dolegliwości bólowe, wlewy kroplowe z osocza i roztworów elektrolitowych, środki krążeniowe oraz antybiotyki w celu profilaktyki wtórnych nadkażeń bakteryjnych.
Leki przeciwbakteryjne powinny być podawane przez dłuższy okres czasu, w zależności od objawów i rozległości wtórnych zakażeń. Odległymi powikłaniami oparzeń są przerosłe blizny i keloidy, w przypadku ich umiejscowienia w okolicy stawów występują przykurcze ograniczające prawidłową ruchomość.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info