Ostre segmentalne stwardnienie kłębuszków nerkowych jest chorobą nerek przebiegającą z nasilonym białkomoczem, z czasem wzrastającym i nieustępującym; z reguły choroba prowadzi do upośledzenia czynności nerek.
W obrazie morfologicznym stwierdza się włóknienie i szkliwienie dotyczące części kłębuszków nerkowych (zmiany ogniskowe) i jedynie fragmentów pętli naczyniowej (zmiany segmentalne). Ten typ kłębuszkowego zapalenia nerek najczęściej występuje u młodych mężczyzn. Tak jak w innych glomerulopatiach za chorobę odpowiada zaburzona odpowiedź układu immunologicznego, choć przyczyny takich reakcji do końca nie wyjaśniono.
Postępowanie terapeutyczne nie jest u wszystkich chorych jednakowe - zależy od stopnia progresji choroby, nasilenia białkomoczu i objawów klinicznych. Przy niewielkim białkomoczu podaje się inhibitory konwertazy i stosuje się dietę ubogosolną i ubogobiałkową.
Aby uzyskać remisję w przypadkach klinicznych z nasilonym białkomoczem podaje się glikosteroidy (metyloprednizolon, prednizon) w monoterapii bądź w skojarzeniu z cyklosporyną, jeśli nie doszło do remisji po 4 miesiącach leczenia samym sterydem. Z innych leków stosuje się: cyklofosfamid, azatioprynę, takrolimus i mykofenolan mofetylu.
Rokowanie przy ogniskowym segmentalnym stwardnieniu kłębuszków nerkowych jest zawsze poważne, ponieważ u połowy chorych już po 10 latach rozwija się schyłkowa niewydolność nerek i nie występują samoistne remisje choroby. Szczególnie niekorzystne rokowanie występuje u chorych z brakiem odpowiedzi na leczenie sterydami (sterydooporność).
Sam przebieg choroby bywa różny w zależności od rodzaju zmian histologicznych tkanki nerki, wielkości białkomoczu, obecności i nasilenia objawów klinicznych. Nakładające się inne morfologiczne zmiany w nerkach zapowiadają szybki postęp niewydolności.
Wysoki białkomocz doprowadza do rozwoju schyłkowej niewydolności nerek zaledwie po 3 latach od rozpoznania. Niejednokrotnie problem stanowią powikłania leczenia - pojawić się mogą zakażenia, nadciśnienie tętnicze, zmiany w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej (tzw. bawoli kark), owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, zaburzenia psychiczne, zmiany na skórze, cukrzyca, obrzęki i inne, co zmusza do zmniejszenia dawki leków bądź ich odstawienia, pomimo skuteczności terapii.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info