Odmroziny

Odmroziny są sinoczerwonymi, niekiedy siatkowatymi i ciastowatymi naciekami, które pojawiają się przede wszystkim w obrębie dalszych części kończyn i są związane z nadwrażliwością na zimno. Nieprawidłowości wywołane są zaburzeniami o charakterze naczynioruchowym.

Objawy odmrozin

W zależności od obrazu morfologicznego i lokalizacji wyróżnia się odmroziny właściwe, sinicę goleni i zapalenie tkanki podskórnej z zimna.

Właściwe odmroziny charakteryzują się występowaniem chłodnych i sinych rąk oraz stóp, często również wilgotnych, co jest spowodowane nadmierną potliwością tych okolic. Na tym podłożu dochodzi do rozwoju ciastowatych i siatkowatych nacieków wskutek narażenia na niską temperaturę.

Sinica siateczkowata goleni pojawia się przede wszystkim u dziewcząt ze skazą limfatyczną i zaburzeniami funkcjonowania układu współczulnego. Często ze schorzeniem współistnieje rogowacenie mieszkowe.

Sinica jest zlokalizowana najczęściej na skórze podudzi, nieraz także na kolanach i udach. Nierzadko obserwowane są również ciastowate nacieki o charakterze guzowatym. Przebieg jest zazwyczaj przewlekły z zaostrzeniami występującymi w okresie zimowym i wiosennym oraz całkowitym ustępowaniem nieprawidłowości w lecie.

Zapalenie tkanki podskórnej z zimna dotyczy najczęściej kończyn dolnych i pośladków. Pojawia się z reguły po jeździe na nartach lub sankach. Okres utrzymywania się zmian jest kilkutygodniowy, po czym dochodzi do ich samoistnego cofania się z tkanki podskórnej bez pozostawienia blizn, czy trwałych zniekształceń.

Leczenie odmrozin

Terapia odmrozin może mieć charakter miejscowy lub ogólny. Pierwsze postępowanie obejmuje naprzemienne kąpiele w zimnej i ciepłej wodzie, masaże, gimnastykę oraz naświetlania promieniami podczerwonymi. Skuteczna jest także maść ichtiolowo-kamforowa.

W terapii ogólnej stosuje się wysokie dawki witamin A, PP, a także żelazo i leki działające na naczynia krwionośne. W utrwalonych odmrozinach skuteczne są blokery kanału wapniowego, przede wszystkim nifedypina, podawana przez okres kilku tygodni. Ważne znaczenie ma profilaktyka, czyli ochrona przed zimnem poprzez odpowiednie ubranie i nienarażanie skóry na oddziaływanie zimna.

Rokowanie w odmrozinach

Rokowanie w odmrozinach nie jest korzystne, co do wyleczenia, ponieważ uwarunkowania odpowiedzialne za występowanie objawów chorobowych są trwałe.

Odmroziny mają charakter nawracający, co nieraz jest uciążliwe dla pacjenta. Rokowanie jest pomyślne pod względem niewystępowania powikłań niebezpiecznych dla zdrowia i samoistnego ustępowania nieprawidłowości.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa