Odczyny fototoksyczne pojawiają się u większości ludzi w wyniku oddziaływania promieniowania pozafioletowego, głównie o większej długości fali, ale przy współistnieniu narażenia na substancje nasilające wpływ promieni słonecznych na powierzchnię skóry.
Odczynami fototoksycznymi mogą być rośliny, środki farmakologiczne, substancje chemiczne, które działają zewnętrznie na skórę lub mogą być podawane doustnie, np. leki sulfonamidy, tetracykliny stosowane powszechnie przy infekcjach, leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi i podawane w przeciwdziałaniu napadom padaczkowym.
Zmiany o rumieniowym charakterze przeważają i ograniczają się do miejsca kontaktu bezpośredniego z substancją indukującą odczyny fototoksyczne. Rozwijają się już w wyniku pierwszego kontaktu, ale w razie usunięcia czynnika sprawczego cofają się bez pozostawienia śladów na skórze.
Konieczne jest zapobieganie pojawianiu się takich zmian w przyszłości, dlatego ważne jest unikanie narażenia na działanie czynników wywołujących odczyny fototoksyczne w mechanizmie nasilania skutków promieniowania słonecznego na skórze.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info