Obrzęk naczynioruchowy Qunickego

Obrzęk naczynioruchowy Qunickego (Oedema angioneuroticum Quincke) to nagły obrzęk tkanek - podskórnej lub podśluzówkowej, bez objawów świądu lub zaczerwienienia skóry. Narastający na skutek odczynu imunologicznego we włośniczkach tkanki podskórnej lub podśluzówkowej.

Przyczyny obrzęku naczynioruchowego Qunickego

Najczęstszą przyczyną obrzęku naczynioruchowego Qunickego jest:
- spożywane pokarmy,
- leki,
- użądlenia przez owady,
- pasożyty jelitowe,
- zakażenia,
- czynniki psychiczne.

Niekiedy choroba bywa spowodowana niedoborem inhibitora enzymów proteolitycznych np. inhibitora składowej C układu dopełniacza. Przypadek taki zwykle ma podłoże rodzinne.

Objawy obrzęku naczynioruchowego Qunickego

Objawy obrzęku naczynioruchowego Qunickego mają charakter przemijający i mogą wystąpić na całym ciele, ale najczęściej dotyczą zmian na twarzy w okolicach ust i powiek, jak również języka i podniebienia. Są to:
- nagły obrzęk skóry właściwej i tkanki podskórnej,
- napięcie skóry,
- trudności z połykaniem w przypadku zmian na języku lub łukach podniebiennych,
- obrzęk głośni,
- obrzęk stawów,
- bardzo rzadko pojawiają się objawy neurologiczne tj. obrzęk mózgu, drgawki, zamroczenie, bóle głowy.

Diagnoza i leczenie obrzęku naczynioruchowego Qunickego

Istotnym wskaźnikiem w rozpoznaniu obrzęku naczynioruchowego Qunickego jest współistnienie objawów alergii, jak pokrzywka i eozynofilia.

Leczenie obrzęku naczynioruchowego Qunickego opiera się na zastosowaniu środków przeciwhistaminowych, efedryny, a w ciężkich przypadkach hydrokortyzonu. W przypadku obrzęku głośni wskazana jest tracheostomia.

W zapobieganiu zaburzeniu istotną rolę odgrywa eliminacja alergenu (np. wyleczenie ogniska zakażenia, zlikwidowanie pasożytów jelitowych).

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Obrzęk naczynioruchowy Qunickego

Ania | 2009-02-18 21:56

Moje dziecko w czerwcu bylo w szpitalu lezalo 5 dni pod kroplówkami...a teraz 3 dni t5emu dostala to córka...wiem ze zlekcewarzylam to bo powinnam jechac do szpitala ale czuwalam całą noc przy niej i na drugi dzien do lekarza polecialam i dostala zastrzyk....dzisiaj znowu syn dostal wysypki ale nie ma obrzęku...tragedia...

MagicSunny | 2009-03-07 18:53

Moj synek ma wlasnie ta chorobe. Jest jednak spowodowana nieprawidlowa zawartoscia inhibotora C1 - odziedziczyl chorobe po ojcu. Zadne alergeny nie maja na to wplywu... Wlasnie czekamy na szczegolowe wyniki badan krwi - koszmarne tygodnie...

Wiesia | 2009-05-19 15:12

Jestem dorosłą osoba i od 4 lat co jakiś czas doświadczam tego obrzęku.To *straszne uczucie* puchną mi strasznie usta, szczęki, mam plamy pokrzywkowe na ciele, odczuwam wtedy drgania ciała i *dziki* lęk , byłam już u wielu specjalistów i nic nie zdiagnozowano , mam obserwować co powoduje taki stan. Niestety do tej pory nic nie ustaliłam, jest to chyba nie wykonalne przy alergii krzyżowej .Jeździmy najczęściej nocą na pogotowie i jakoś do tej pory udaje nam się dojechać na czas, ale ?! Trudno liczyć na pomoc specjalistów,a lęk zostaje

Anka | 2009-06-15 22:33

Mam nadzieję, że ten koszmar już nie wróci. Obrzęki (również wewnętrzne) połączone z pokrzywką swędzącą i piekącą. Długie leczenie w klinice dermatologicznej - mało skuteczne. Dopiero prywatnie trafiłam do super alergologa i od 15 lat (odpukać) spokój.

Wszystkie komentarze artykułu Obrzęk naczynioruchowy Qunickego