Nieżyt pyłkowy (katar sienny, gorączka sienna, pyłkowica)

Nieżyt pyłkowy (katar sienny, gorączka sienna, pyłkowica) polega na alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Alergenem najczęściej są pyłki roślin wiatropylnych - drzew, krzewów i traw a także pleśni i grzybów, inne alergeny to np. kurz, sierść zwierząt.

Nieżyt pyłkowy występuje sezonowo w krajach o klimacie umiarkowanym. Szczególne nasilenie objawów występuje u większości chorych w okresie wiosenno-letnim, ale u wielu osób sezonowy katar sienny może przejść w całoroczny pod wpływem działania innych alergenów takich jak kurz czy sierść zwierząt. Pyłkowica jest przede wszystkim chorobą dzieci i ludzi młodych. Należy do grupy chorób atopowych i może być uwarunkowana rodzinnie.

Objawy kataru siennego

W Polsce w związku z kwitnieniem i pyleniem roślinności na przełomie maja do końca lipca u większości chorych pojawiają się dokuczliwe objawy kataru siennego. Nasilenie objawów zależy od ilości alergenu, z którym chory się zetknął, i jego własnej wrażliwości na określony alergen. Objawy nasilają się w wietrzne i ciepłe dni

Choroba rozpoczyna się nagle lub stopniowo uczuciem pieczenia spojówek i swędzeniem w nosie.

Kolejne objawy kataru siennego to:
- napadowe kichanie,
- przekrwienie i obrzęk śluzówki nosa i gardła,
- obfita, wodnista wydzielina z nosa,
- może wystąpić, suchy męczący kaszel,
- światłowstręt,
- przekrwienie spojówek,
- łzawienie,
- obrzęk powiek,
- bolesność uciskowa zatok czołowych,
- wzrasta temperatura ciała,
- nasila się uczucie rozbicia i depresji,
- wykwity rumieniowate i pokrzywkowe na skórze,
- niekiedy w późnym okresie choroby może pojawić się również astma oskrzelowa.

Diagnoza kataru siennego

Rozpoznawanie kataru siennego opiera się na stwierdzeniu sezonowości występowania objawów. Alergiczny charakter schorzenia potwierdza badanie wydzieliny z nosa oraz krwi obwodowej na obecność eozynofilów, a także dodatnie testy skórne z alergenami pyłkowymi.

Leczenie kataru siennego

Leczenie kataru siennego w ostrej fazie jest objawowe. Polega na stosowaniu miejscowo lub doustnie środków przeciwhistaminowych oraz adrenaliny lub efedryny w postaci maści, lingwetek lub kropli. W sytuacji dużego nasilenia objawów, choremu podaje się preparaty wapnia, a miejscowo kortykosteroidy.

Chory powinien unikać niepotrzebnej ekspozycji na pyłki, np. przebywania na łąkach i w parkach. Profilaktyka polega na unikaniu alergenów poprzez sezonową zmianę strefy klimatycznej.

Leczenie swoiste opiera się na zabiegu odczulaniu za pomocą leczniczych alergenów pyłkowych. Terapię rozpoczyna się jesienią lub zimą każdego roku po wykazaniu uczulenia na określone alergeny pyłkowe w próbach skórnych i kończy przed okresem pylenia roślin. Alergeny stosowane są podskórnie, po ustaleniu progu wrażliwości w stopniowo zwiększanych dawkach. Wolno wchłaniające się roztwory alergenów zmniejszają podatność chorego na infekcje.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Nieżyt pyłkowy

Cacyla | 2010-04-14 09:52

To prawda co napisała Kasia, a dołączając do sposobów, które pomogą zredukować dolegliwości związane z katarem siennym, można zastosować tu Euphorbium compositum s w aerozolu. Nie dość, że szybko pomaga w łatwiejszym oddychaniu i likwidacji kataru, to jeszcze ładnie regeneruje śluzówkę nosa.

pinka79 | 2010-04-22 18:33

Ja jestem alergikiem z dość długim niestety stażem i przetestowałam już masę najróżniejszych specyfików. Często też wymieniam się doświadczeniami z moim szwagrem - tez alergikiem. I to on ostatnio polecił mi aerozol Euphorbium. Rewelacja - bardzo szybko udrażnia nos, i ułatwia oddychanie. W ulotce wyczytałam, że działa przeciwwirusowo, oddziaływując na przyczynę nieżytu nosa ogranicza chorobę, zapobiega nadkażeniom bakteryjnym i nawrotom nieżytu. A co do odczulania to ma ono sens tylko i wyłącznie wtedy kiedy alergen się nie zmienia, a często jest tak, że co rok dochodzi nowy i to on uczula najsilniej :-(

Aneta | 2010-07-23 18:18

Moja curka ma 4latka. ma kaszel suchy jak idzie spac,

Aneta | 2010-07-23 18:22

Ma tez katar wodnisty i nie idzie sie go pozbyc

Wszystkie komentarze artykułu Nieżyt pyłkowy