Niewydolność cieśniowo-szyjkowa jest stanem określanym, jako niezdolność szyjki macicy do utrzymania ciąży do terminu porodu. Wśród czynników wpływających na rozwój niewydolności cieśniowo-szyjkowej wymienia się predyspozycje wrodzone, szczególnie u kobiet, u których schorzenie obserwowane jest w czasie trwania pierwszej ciąży.
Ważnym aspektem dotyczącym czynników wrodzonych jest narażenie na dietylsylbestrol w czasie życia wewnątrzmacicznego. Urodzone dziewczynki dotknięte są bowiem wadami wrodzonymi, a w przyszłości często rozwija się u nich niewydolność cieśniowo-szyjkowa już w trakcie trwania pierwszej ciąży.
Ponadto istotne znaczenie odgrywają urazy okolic płciowych, zwłaszcza w czasie poprzednich porodów (np. nieprawidłowe chirurgiczne zaopatrzenie pęknięcia szyjki macicy) lub operacje ginekologiczne.
Do czynników predysponujących do rozwoju niewydolności cieśniowo-szyjkowej należą również nieprawidłowości hormonalne, przede wszystkim nadmiar relaksyny i przedwczesne uwolnienie prostaglandyn, które prowadzą do zaburzenia jakościowego budowy i w rezultacie do rozwierania się szyjki macicy. Szacuje się, że niewydolność występuje u około 1 procenta kobiet w ciąży.
Pierwszymi symptomami niewydolności cieśniowo-szyjkowej obserwowanymi przez pacjentki mogą być: zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej, plamienia oraz uczucie wzmożonego ciśnienia w podbrzuszu. Podstawowym objawem niewydolności cieśniowo-szyjkowej jest zgładzenie i skracanie się szyjki macicy wraz z rozwieraniem się kanału szyjki, kiedy nie obserwuje się żadnych znamion przedwczesnej czynności skurczowej.
Pomimo stosowanej szerokiej diagnostyki niewydolności cieśniowo-szyjkowej nie ma specjalnych kryteriów i testów, które mogłyby precyzyjnie rozpoznać schorzenie. Podczas procesu diagnostycznego ważne jest dokładne zebranie wywiadu położniczego, który uwzględnia wcześniejsze niepowodzenia w II trymestrze ciąży i ich przyczyny (choroby współistniejące, nieprawidłowości genetyczne, zaburzone warunki anatomiczne w obrębie miednicy mniejszej). W grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem niewydolności cieśniowo-szyjkowej ważne jest częstsze badanie ginekologiczne ciężarnej (przez tego samego lekarza).
Badaniem pomocniczym, które ma istotne znaczenie w rozpoznawaniu niewydolności cieśniowo-szyjkowej jest ultrasonografia przezpochwowa, za pomocą której ocenia się długość kanału szyjki oraz stan ujścia wewnętrznego szyjki macicy.
Zaobserwować można również tzw. objaw lejka, czyli wpuklanie się błon płodowych. Powtarzane badania ultrasonograficzne pomagają w ocenie dynamiki procesu i dostarczają informacji na temat zagrożenia niewydolnością cieśniowo-szyjkową.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info