Niepłodność rozpoznaje się, kiedy kobieta nie zachodzi w ciążę przez okres jednego roku pod warunkiem regularnego współżycia płciowego z przeciętną częstością 3-4 razy na tydzień, bez stosowania żadnych metod antykoncepcyjnych. Niepłodność dotyczy nawet kilkunastu procent par w wieku rozrodczym. Ze względu na duży zasięg choroby, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje ją jako schorzenie społeczne. Rozróżnia się dwa aspekty: niemożność zajścia w ciążę i niemożność donoszenia dziecka.
Przyczyny niepłodności są bardzo zróżnicowane i nie zawsze łatwe w rozpoznaniu. Do najczęstszych należą: zmniejszona liczba plemników lub ich nieprawidłowa ruchomość i budowa, nieprawidłowości w funkcjonowaniu jajników i schorzenia jajowodów, a także czynniki szyjkowe i maciczne. Uwagę zwraca się też na ogólnospołeczne trendy dotyczące płodności i rozrodu.
Kobiety, współcześnie później podejmują decyzję o rozpoczęciu macierzyństwa, ponadto istnieje szereg metod antykoncepcyjnych powszechnie stosowanych przez osoby w wieku rozrodczym. Model życia kobiety zmienił się w przeciągu ostatnich lat - najpierw podejmuje ona studia, później dąży do zdobycia sukcesów zawodowych, a dopiero w następnej kolejności podejmuje decyzje na temat chęci posiadania potomstwa, osiągając wiek, w którym trudniej jest zajść w ciążę.
Istnieje szereg czynników środowiskowych obniżających płodność, m. in. palenie papierosów, spożywanie alkoholu, stresujący tryb życia, czynniki chemiczne mogą bezpośrednio uszkadzać plemniki (np. ropa naftowa i jej pochodne, lakiery, gazy ulatniające się podczas spawania, środki ochrony roślin używane w rolnictwie i ogrodnictwie).
Z czynników fizycznych wymienia się silne pola elektromagnetyczne, wysoką temperaturę, które również uszkadzają plemniki. Noszenie ciasnych ubrań może spowodować wciskanie jader do kanałów pachwinowych, co upośledza proces tworzenia zdrowych plemników.
W postępowaniu diagnostycznym stosowane są różne metody umożliwiające ustalenie właściwego rozpoznania i przyczyn niepłodności. Szczegółowo zebrany wywiad musi dostarczać informacji na temat ogólnego stanu zdrowia, współistnienia chorób, przyjmowanych leków, schorzeń występujących w rodzinie, a u kobiet także powinien obejmować długość trwania, nasilenie krwawień i odchylenia w cyklach miesiączkowych, a także przebyte zapalenia w obrębie jamy brzusznej i interwencje chirurgiczne podejmowane na tym obszarze.
Prawidłowo zebrany wywiad ukierunkowuje diagnostykę na właściwe tory. W dalszej kolejności wykonuje się badanie nasienia (m. in. określa się liczbę plemników w 1 mililitrze oraz ich ruchomość i dokładną budowę) - wyniki badań należy zinterpretować również pod kątem wykonywanej przez mężczyznę pracy.
Dodatkowo metoda codziennego mierzenia temperatury podstawowej ciała tuż po obudzeniu przez kobiety i obserwacja śluzu szyjkowego mogą dostarczyć informacji na temat funkcji jajników, czy zachodzi w nich regularna, comiesięczna owulacja.
Z badań obrazowych pomocne przy ustalaniu rozpoznania mogą być: ultrasonografia zwłaszcza przezpochwowa (ocenia strukturę jajników i błony śluzowej macicy), badania endoskopowe (laparoskopia, histeroskopia - oceniają stan anatomiczny narządów płciowych kobiety; laparoskopia - jajników, histeroskopia - jamy macicy) oraz tzw. histerosalpingografia opierająca się na wykonywaniu zdjęć radiologicznych po podaniu środka cieniującego.
Z badań laboratoryjnych ocenia się stężenia hormonów, przede wszystkim w surowicy krwi. Także w niektórych przypadkach zaleca się wykonanie badań genetycznych, bakteriologicznych i immunologicznych (te ostatnie służą wykrywaniu przeciwciał przeciwplemnikowych obecnych u kobiet i wywołujących zlepianie się plemników).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info