Niedrożność jelita

Niedrożność jelita jest to zatrzymanie przesuwania się treści jelitowej. Są różne rodzaje niedrożności.

Niedrożność mechaniczna (strangulacyjna) powstaje z powodu zamknięcia światła jelita. Może ją spowodować naciek zapalny lub nowotworowy, a także uwięźnięcie czy przepuklina. Taki stan szybko prowadzi do martwicy oraz zgorzeli.

Niedrożność dynamiczna jest to porażenie lub stan spastyczny jelita. Wynika z niespecyficznej reakcji odruchowej w stanach chorobowych takich jak zapalenie trzustki lub kolka żółciowa. Występuje często przy niedoborze potasu.

Niedrożność ischemiczna wynika z niedokrwienia jelita, np. z powodu zatoru lub zakrzepu. Natomiast niedrożność mieszana jest spowodowana stanami spastycznymi w wyniku mechanicznego podrażnienia.

Objawy niedrożności jelita

Objawy niedrożności jelita pojawiają się nagle. Występują silne napady nawracającej kolki jelitowej w postaci bólów skurczowych. Wymioty pojawiają się w miarę postępu choroby.

Treść pokarmowa jest cofana, przez co wymioty te są kałowe. Brzuch pacjenta jest napięty i wrażliwy na ucisk. Nadmierna utrata wody, elektrolitów oraz przednerkowa niewydolność nerek i wstrząs są przyczyna hipowolemii.

Leczenie niedrożności jelita

Niedrożność jelita w pierwszej fazie leczy się poprzez odessanie zalęgającej treści jelitowej za pomocą sondy. Należy uwzględnić zakaz spożywania pokarmów i płynów, pacjenta karmi się pozajelitowo poprzez dożylne wlewy kroplowe.

Trzeba wyrównywać poziom elektrolitów, szczególnie potasu. Interwencja chirurgiczna następuje w niedrożności mechanicznej poprzez usunięcie przeszkody. W niedrożności porażennej należy zadbać o terapię schorzenia podstawowego.

Neostygmina jest lekiem, który poprawia dynamikę jelit. Laparotomia jest wskazana w przypadku wystąpienia objawów zapalenia otrzewnej.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa