Niedomykalność zastawki trójdzielnej

Niedomykalność zastawki trójdzielnej (łac. insufficientia valvulae tricuspidalis) jest wadą serca w obrębie zastawki, której niewydolność prowadzi do cofania się krwi z prawej komory do prawego przedsionka. W wyniku czego w prawym przedsionku i układzie żylnym zalega krew.

Przyczyny niedomykalności zastawki trójdzielnej

Przyczyną niedomykalności zastawki trójdzielnej mogą być:
- wrodzone wady serca,
- przebyte infekcje i choroby np. zawał serca, infekcyjne zapalenie wsierdzia, anoreksja, zespół Marfana, choroba Fabryego,
- przyjmowane leki np. fenfluraminy.

Objawy niedomykalności zastawki trójdzielnej

- duszność przy wysiłku fizycznym - związana z zastojem płynu w płucach, przy współwystępowaniu wady mitralnej lub aorty,
- dodatnie tętno żylne,
- skurczowe tętnienie wątroby,
- objawy niewydolności pokarmowej związane z przekrwieniem przewodu pokarmowego, powiększeniem wątroby lub obecnością wodobrzusza tj. m.in. osłabione łaknienie, uczucie pełnego brzucha, bóle brzucha, nudności,
- objawy niewydolności prawej komory serca,
- poszerzenie prawego przedsionka serca,
- holosystoliczny szmer nad dolną częścią mostka lub w IV międzyżebrzu po stronie prawej, nasilający się podczas wdechu.

Diagnoza niedomykalności zastawki trójdzielnej

Diagnoza niedomykalności zastawki trójdzielnej opiera się na stwierdzeniu dodatniego tętna żylnego i wątrobowego, objawów niewydolności prawokomorowej i szmeru holosystolicznego w IV prawym międzyżebrzu. W badaniu radiologicznym stwierdza się przerost sylwetki serca i poszerzenie prawego przedsionka.

W elektrokardiogramie występuje odchylenie osi elektrycznej w prawo i cechy przeciążenia prawej komory.

Leczenie niedomykalności zastawki trójdzielnej

Leczenie niedomykalności zastawki trójdzielnej opiera się na terapii schorzenia podstawowego i niewydolności prawokomorowej. Chorym zaleca się spokojny i oszczędny tryb życia.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Niedomykalność zastawki trójdzielnej

Asia16 | 2009-04-09 10:22

Czy niedomykalnosc zastawki trojdzielnej moze wywołac powazniejsza wade serca ?? Prosze o odpowiedz.

basia23 | 2009-07-22 11:25

U mnie też zostało to stwierdzone. mam kontrolować się co roku u kardiologa, ale lekarz powiedział, że to nic poważnego.

agata | 2009-12-13 14:18

Od kilku tyg mialam ostre klucie w sercu szybko meczylam sie..dostalam skierowana do kardiologia i wlasnie tez mam ta chorobe. Na koniec powiedzial ze choroba nie jest dla mnie grozna i moge z tym zyc:)I nawet zadnej wizyty kontrolnej mi nie trzeba ani lekow. I wlasnie czytajac ten artykul o mojej chorobie serca nie zgadza sie z diagnoza tego lekarza gdzie ja bylam:) czy jego diagnoza byla prawidlowa i czy warto zglosisc sie do innego kardiologa o diagnoze?? czekam na odp:) pozdrawiam:)

Anna 36 | 2010-02-01 16:56

Kiedy byłam w 8 miesiącu ciąży badanie usg serca wykazało u mnie tę chorobe,dziś moja córka ma 12 lat i nigdy się nie leczyłam a nawet nie byłam u lekarza*)

Wszystkie komentarze artykułu Niedomykalność zastawki trójdzielnej