Niedodma płuc określana jest inaczej jako zapadnięcie płuc. Polega na całkowitej bezpowietrzności niektórych okolic płuc, która jest spowodowana sklejeniem ścian pęcherzyków.
Rodzaje niedodmy płuc
Ogólnie niedodmę można podzielić na niedodmę z ucisku i niedodmę wywołaną niedrożnością oskrzela, mikroniedodmę, niedodmę z obkurczenia.
Niedodma z ucisku powstaje podczas, gdy ciśnienie na zewnątrz płuca przewyższa ciśnienie wewnątrz płuca. Dzieje się tak np. w przypadku dużego wysięku, zmian nowotworowych, po usunięciu żeber, w wyniku gromadzenia się płynu, krwi lub powietrza w jamie opłucnej. Drenaż oskrzelowy jest wtedy zachowany, a usunięcie przyczyny powoduje rozprężenie się płuca.
Niedodma wywołana niedrożnością oskrzela jest to postać częstsza. Powstaje, gdy oskrzele doprowadzające powietrze jest zamknięte, a powietrze poniżej przeszkody całkowicie wchłonie się.
Niedrożność powstaje z powodu zmian w świetle oskrzeli lub z powodu ucisku. Najczęściej występuje po operacjach, ale może być także powikłaniem rozstrzenia oskrzeli, astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Mikroniedodma powstaje, gdy płuco traci możliwość rozprężania się. Najwyraźniejsza przyczyną jest brak surfaktantu stwierdzanym często u wcześniaków.
Niedodma z obkurczenia powstaje w wyniku włókniejących zmian płuca lub opłucnej. Ten rodzaj również utrudnia rozprężanie płuc oraz elastyczne zwiększanie wyrzutu powietrza podczas wydechu.
Objawy niedodmy płuc
W niedodmie płuc klatka piersiowa jest zapadnięta po stronie zajętej. Odgłos opukowy jest przytłumiony, a drżenie głosowe - osłabione. Podczas badania słychać trzeszczenia.
Przestrzenie międzyżebrowe zwężają się, klatka piersiowa po stronie zajętej jest powłóczona. W badaniu radiologicznym występuje tzw. mleczna szyba, czyli objaw dający jednolicie wysycone zaciemnienie.
Leczenie niedodmy płuc
Niedodmę płuc leczy się po otrzymaniu wyników bronchoskopii. Leczenie jest zależne od czynnika wywołującego chorobę. Można stosować leki przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe. Należy również usunąć ewentualne zalegające ciało obce w drogach oddechowych
Monika Kozak