Niedoczynność tarczycy (Hypothyreosis) to choroba będąca następstwem niedoboru hormonu tarczycy. W niedoczynności tarczycy stężenie we krwi tyroksyny i trójjodotyroniny jest obniżone. Niedobór hormonalny powoduje zaburzenia metaboliczne m. in. upośledzenie zdolności odbudowy związków wysokoenergetycznych i użytkowania energii w nich zawartej oraz obniżenie zużycia tlenu.
U dzieci hormony tarczycy są czynnikiem dojrzewania tkanek i wzrastania (uzupełniają działanie somatotropiny). Niedoczynność tarczycy najczęściej dotyczy kobiet, głównie po 40. roku życia.
W zależności od wieku chorego mogą pojawić się zróżnicowane objawy.
Objawy niedoczynności tarczycy to zazwyczaj:
- łatwe ziębnięcie,
- senność,
- uczucie osłabienia,
- łatwa męczliwość,
- apatia,
- zwiększenie masy ciała,
- chrypka,
- suchość skóry,
- łamliwe paznokcie i włosy,
- twarz pozbawiona mimiki,
- obrzęk śluzowaty,
- wole (może pojawić się również u noworodków jako zmiana wrodzona),
- upośledzenie rozwoju fizycznego i umysłowego.
Obrzęk śluzowaty (myxoedema) - związany jest z gromadzeniem się śluzowatej substancji (mukopolisacharydów, a przede wszystkim albumin) w przestrzeniach międzykomórkowych tkanek. Powoduje zgrubienie rysów twarzy (twarz jest nalana ze zmniejszonymi szparami powiekowymi), obrzęk powiek i dłoni.
Uogólniony obrzęk ma cechy szczególne: nie przemieszcza się pod wpływem zmiany pozycji, nie zostawia dołka po ucisku palcem. Ten charakterystyczny wygląd powłok - nalana skóra, występuje w zaawansowanym okresie choroby.
Inne dolegliwości to:
- osłabienie przemiany materii,
- zaburzenia płciowe (brak miesiączki, obniżone libido).
Obrzęk śluzowaty młodzieńczy (myxoedema juvenile) w zależności od wieku dziecka powoduje również:
- lenistwo,
- otyłość mimo braku łaknienia,
- ospałość,
- obniżenie inteligencji,
- skąpe owłosienie,
- opóźnione dojrzewanie płciowe.
Wole (struma) to powiększenie tarczycy. Może przebiegać z objawami nadczynności (struma toxica) lub niedoczynności lub bez zaburzeń w wydzielaniu dokrewnym (struma simplex). W przypadku niedoczynności tarczycy wole spowodowane jest brakiem jodu w diecie chorego. Aby realizować zapotrzebowanie organizmu na jod, tarczyca przerasta i wytwarza nadmierne ilości koloidu o niskiej zawartości jodu.
Niedoczynność tarczycy w wieku dziecięcym najczęściej powoduje upośledzenie rozwoju fizycznego i umysłowego dając objawy matołectwa (kretynizmu) - określenie dziś nie jest już używane.
Kretynizm, matołectwo (cretinismus, athyreosis) - to wrodzony zespół niedoboru jodu cechuje go powolnym wzrostem i niedorozwojem umysłowym ciężkiego stopnia.
Żaneta Malec
syla | 2008-10-14 22:49
Hejka duzo sie dowiedzialam ze stronki,dziekuje.Mam niedoczynnosc,prawie robie badania krwi bo jest coraz gorzej,poczolam bole serca,i nie tylko oslabienie.Biore tabletki 50 widocznie za mala dawka,czekam na wyniki.Pozdrawiam
Ania | 2008-10-16 13:42
Bardzo prosze o rade. Moja córka choruje na niedoczynność tarczycy i szukam dobrego lekarza endokrynologa z woj. śląskiego. Bardzo dziękuje za pomoc.
Gabrysia | 2008-10-16 21:24
Nie wiem co sie ze mna dzieje w ciagu 2 miesiecy zgrublam 25kg!!!!! a jadlam jak zawsze, jestes spiaca, nie mam ochoty na nic a do tego ustala mi miesiaczka chociaz bylam u ginekologa mam wszystko w porzadku!!!!!
Czy to moze byc niedoczynnosc tarczycy???
Bede wdzieczna za odpowiedz
dominika | 2008-11-05 20:07
Od niedawna borykam sie z lekko podwyższonym TSH. Na wiosnę TSH u mnie wynosiło 5,36, po 3 miesiącach 4,34. Wczoraj robilam badania i mam wynik 3,5 (przy dopuszczalnym 4,0 ) Leukocyty mam 8,2 (min 3,8 - max10.0). Słyszałam, ze leukocyty mają również duzo wspolnego z tarczycą. W wakacje robilam badanie Ft3 - 3,05* (1,8 - 4,2) Ft4 - 1,13 (0,8 - 1,9) * Anty - TPO - *10 (max 35)* Anty - TG - *20 (max 40)
Chcialabym juz zacząć starać się o dziecko. Prosze mi doradzic czy mogę. Bylam u lekarza i kazal mi przyjmowac hormony. Poszlam do drugiego i stwierdzil, ze nie powinnam brac hormonow. Kolejną wizytę mam w styczniu. Prosze o porade
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info