Nerw trójdzielny jest piątym nerwem czaszkowym. Częstą jednostką chorobową dotyczącą nerwu jest jego neuralgia (o klasycznym schorzeniu mówi się, kiedy nieznana jest przyczyna choroby, a o objawowej postaci - w przebiegu różnych stanów i schorzeń), objawiająca się napadowymi i nasilonymi bólami występującymi przeważnie na obszarze unerwionym przez jedną lub dwie gałęzie nerwu trójdzielnego.
Objawy cechują się jednostronnym występowaniem. Neuralgia nerwu trójdzielnego dotyczy przede wszystkim osób po 40. roku życia, pojawia się nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyny choroby nie zostały wyjaśnione. Przypuszcza się, że może dochodzić do samoistnych i okresowych wyładowań w obrębie czuciowych neuronów ośrodkowych, co może dawać charakterystyczne objawy.
Również samo podrażnienie nerwu przez struktury anatomiczne, np. naczynia, może mieć znaczenie w rozwoju choroby. Ponadto we wtórnych neuralgiach przyczynami są: guzy, nowotwory, tętniaki, czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, tutaj jednak obecne są objawy neurologiczne ubytkowe, związane przede wszystkim z występowaniem podstawowej choroby.
Cechą charakterystyczną neuralgii nerwu trójdzielnego jest napadowe występowanie bólu, natomiast w przerwie między takimi stanami pacjent nie zgłasza żadnych dolegliwości. Bóle są bardzo silne i gwałtowne, opisywane jako palące i piekące, pojawiają się na obszarze unerwionym przez jedną lub więcej gałęzi nerwu trójdzielnego. Sam napad trwa przeważnie mniej niż kilka minut, rzadko kilkanaście.
Częstość pojawiania się neuralgii nerwu trójdzielnego jest różna - od kliku w ciągu miesiąca, do nawet kilkunastu epizodów dziennie. W czasie takiego napadu niekiedy pojawiają się skurcze mięśni twarzy i żuchwy oraz łzawienie po stronie bólu. Chorzy skarżą się na przeczulicę skóry twarzy. Bywa, że dotknięcie pewnych części (np. policzka, wargi, nosa) prowokuje wystąpienie napadów.
Czynnikami sprzyjającymi są: golenie, mycie twarzy, mówienie, śmiech, jedzenie, żucie, uraz lub mycie zębów. Bardzo rzadko obserwuje się obustronne dolegliwości - wówczas choroba ma charakter wtórny (np. w przebiegu stwardnienia rozsianego). W neuralgii nerwu trójdzielnego często pojawiają się remisje, tzn. dłuższe okresy czasu bez występowania napadów, takie przerwy trwać mogą nawet kilka miesięcy lub lat.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info