Nerwiakowłókniakowatość, inaczej neurofibromatoza, jest schorzeniem zaliczanym do zespołów nerwowo-skórnych. Ich przyczyną jest pojawienie się zaburzeń rozwojowych o cechach dysplazji w tkankach, które pochodzą ze wszystkich trzech listków zarodkowych, a głównie ektodermy.
Wskutek nieprawidłowego różnicowania i przemieszczania się komórek we wczesnym stadium rozwoju wewnątrzmacicznego, dochodzi do powstania zaburzeń charakterystycznych dla nerwiakowłókniakowatości.
Za powstanie neurofibromatozy typu I (choroby Recklinghausena) odpowiedzialny jest gen zlokalizowany na chromosomie 17., mutacja w jego obrębie prowadzi do inaktywacji białka neurofibryny, co skutkuje niekorzystnymi niekontrolowanymi rozrostami komórek w tkankach ośrodkowego układu nerwowego, nerkach i innych narządach. Typ pierwszy nerwiakowłókniakowatości jest najczęstszym zespołem nerwowo-skórnym.
Typ II neurofibromatozy rozwija się wskutek wystąpienia mutacji w obrębie genu zlokalizowanego na 22. chromosomie, jest zdecydowanie rzadszym schorzeniem.
Nerwiakowłókniakowatość typu I cechuje się występowaniem już w momencie urodzenia zmian barwnikowych na skórze, które są określane plamami mlecznej kawy. Kolejno dochodzi do pojawienia się guzków, które wyrastają ze struktur obwodowego układu nerwowego. Zmiany te to nerwiakowłókniaki.
Nerwiakowłókniaki pojawiają się na tułowiu, twarzy, kończynach, a także w krtani i w narządach wewnętrznych. Również obserwowane są na języku. Jeśli wpuklają się do kanału kręgowego mogą wywoływać ucisk na rdzeń kręgowy, wówczas obecne są dodatkowe objawy ze strony układu nerwowego. W podobny sposób mogą również prowadzić do uszkodzenia nerwów obwodowych.
Typowe jest występowanie nerwiakowłókniaków o charakterze splotowatym, które obecne są już od urodzenia, mają różne rozmiary i znajdują się w typowej lokalizacji, przede wszystkim na szyi, w pachwinie i oczodole. W układzie kostnym obserwowane są zmiany w postaci nieprawidłowej budowy kości klinowej, ścieńczenia kory kości długich i pojawienia się stawów rzekomych.
Typowym objawem w przebiegu choroby Recklinghausena są guzki w obrębie tęczówek, czyli tzw. plamki Lischa. U części chorych występują również glejaki nerwów wzrokowych, a nerwiakowłókniakowatość typu II przebiega z obecnością obustronnych nerwiaków słuchowych.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info