Nefropatia toczniowa to zmiany morfologiczne powstałe w nerkach w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego z charakterystycznym obrazem klinicznym. Często w przebiegu choroby zajęta jest tkanka śródmiąższowa nerek (występuje śródmiąższowe zapalenie nerek).
Nefropatia toczniowa rozwija się przeważnie w ciągu pierwszych trzech lat trwania choroby, a zajęcie nerek w przebiegu tocznia jest niekorzystnym czynnikiem rokowniczym. W przebiegu choroby dochodzi do zaburzonej reakcji układu odpornościowego, co rzutuje na pojawienie się zmian histologicznych w nerkach.
Proces zapalny może nie być w ogóle widoczny w mikroskopie, choroba może też przebiegać ze zmianami charakterystycznymi dla mezangialnego, ogniskowego segmentalnego, błoniastorozplemowego lub błoniastego zapalenia kłębuszków nerkowych. Pewne cechy odpowiedzi immunologicznej jak i genetyczne predyspozycje wpływają na różnorodność obrazów histologicznych choroby.
Pojawienie się zmian skórnych i zapalenia stawów zwykle wyprzedza objawy nefrologiczne. W nefropatii toczniowej występować może szereg nieprawidłowości, począwszy od zmian w osadzie moczu i niewielkiego białkomoczu, aż po zespół nefrytyczny (przebiegający z nadciśnieniem tętniczym, zmniejszoną objętością wydalanego moczu i obrzękami) oraz pełnoobjawowy zespół nerczycowy.
Stopniowo dochodzi do upośledzenia przesączania kłębuszkowego u części pacjentów i rozwoju chorób cewek nerkowych, najczęściej pod postacią kwasicy cewkowej dalszej przebiegającej z podwyższonym poziomem potasu we krwi. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się cechy zaburzonej odpowiedzi układu immunologicznego manifestującej się obecnością tzw. autoprzeciwciał i zmniejszonym stężeniem składowych układu dopełniacza.
Rozpoznanie nefropatii toczniowej można postawić w oparciu o same objawy kliniczne świadczące o uszkodzeniu nerek u osób chorych na tocznia rumieniowatego układowego, oczywiście wykluczając inne przyczyny takich zmian w nerkach.
Biopsję z pobraniem wycinka wykonuje się, kiedy występują wątpliwości diagnostyczne, pogarsza się czynność nerek lub białkomocz przekracza 2 gramy na dobę. Badanie histologiczne wycinka pozwala na dokładne określenie zmian zachodzących w nerkach w przebiegu choroby, co więcej - pomaga ocenić aktywność i długość trwania choroby.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info