Nadmierne wydzielanie prolaktyny - Nadmiar prolaktyny - Hiperprolaktynemia
Prolaktyna (PRL, luteostymulina) jest hormonem wydzielanym przez przedni płat przysadki zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Przy czym dominuje u kobiet, a jej większe stężenie występuje w okresie jajeczkowania.
Prolaktyna stymuluje produkcję mleka przez gruczoły piersiowe oraz reguluje wydzielanie luteiny. W sutkach i gonadach istnieją receptory charakterystyczne tylko dla prolaktyny. Jednak ściśle nie spełnia kryteriów hormonu tropowego, gdyż nie pobudza bezpośrednio gruczołu obwodowego do wydzielania innego hormonu.
Zasadnicza rola prolaktyny w ustroju polega na wywieraniu działania mammotropowego (zwiększenie masy gruczołu sutkowego) i laktogenego (inicjowanie mleka w okresie poporodowym).
Dopamina i noradrenalina, działając na poziomie podwzgórza, mają działanie hamujące na wydzielanie PRL. Zmniejszone wydzielania prolaktyny w okresie poporodowym prowadzi do ustania laktacji. Nie opisano dotychczas więcej stanów hipoprolaktynemii.
Pobudzający wpływ na wydzielanie prolaktyny maję estrogeny, niektóre leki (metoklopramid, psychotropowe zwłaszcza pochodne chloropromazyny, trójcykliczne związki przeciwdepresyjne), tabletki antykoncepcyjne oraz mniej wyraźnie - testosteron. W przebiegu cyklu kobiety wydzielanie prolaktyny jest fazowe i cechuje się rytmem dobowym.
Wyższe stężenie hormonu u kobiet obserwuje się w II fazie cyklu i w nocy. Poziom prolaktyny wzrasta również w czasie ciąży. Właściwe stężenie prolaktyny we krwi w warunkach fizjologicznych waha się w granicach 17, a 8,2 ng/ml. Hiperprolaktynemię stwierdza się, gdy stężenie prolaktyny przekroczy 20 ng/ml. Widoczne dolegliwości związane z zaburzeniem pojawiają się przy stężeniu powyżej 30 ng/ml.
Hiperprolaktynemia wyzwala głównie następujących zakłócenia: blokuje efekt gonadotropin (więc gonady przestają reagować na zmiany stężenia gonadotropin) i doprowadza do upośledzenia wydzielania luteotropiny.
Hiperprolaktynemia powoduje więc następujące objawy:
- zaburzenia w cyklu menstruacyjnym (zespół galactorrhoea, amenorrhoea secundaria lub dysmenorrhoea),
- wtórny brak miesiączki,
- nadmierne owłosienie u kobiet,
- mlekotok,
- powiększenie gruczołu piersiowego (u obu płci),
- niemoc płciowa u mężczyzn,
- czasami nawet oligospermia lub azoospermia,
- bóle głowy i zaburzenia widzenia w przypadku, gdy podłożem hiperprolaktynemii jest guz przysadki mózgowej.
Żaneta Malec
Anna | 2008-11-16 13:41
Na czym polega Badanie prolaktyny?Moja siostra ma 16 lat i jest calkiem plaska.Mówie jej zeby poszla do lekarza ale ona sie boji.Co robic?I do jakiego lekarza sie zglosic??
Mysia87 | 2008-11-17 16:21
Droga Aniu najpierw twoja siostra musi iść do ginekologa po skierowanie na badanie prolaktyny...To badanie polega na pobraniu krwi do badania..gdy będzie miała wynik wtedy znowu idzie do ginekologa i on jej powie jakie leczenie należy podjąć.
iwona-jk | 2008-11-26 22:39
Mam 34 lata. Wczoraj odebrałam wyniki: prolaktyna na czczo 16,65 ng/ml, prolaktyna- test z MCP po 60* 200,0ng/ml. Czy ten wynik mieści się w normie? Poczytałam trochę i przeraziłam się, bo wszystkie objawy (często mnie boli głowa, ale wiązałam to ze stresującą pracą- przeważnie boli mnie w piątek lub sobotę)wskazują na gruczolaka przysadki mózgowej. Jestem przerażona! Dodam, że poziom FSH wynosi 44,80, a estradiolu 55,50. Proszę o odpowiedź. Do endokrynologa idę za tydzień, do tego czasu chyba zwariuję.
Karolina | 2008-11-28 14:42
Mam stwierdzoną Hiperprolaktynemię, ale nie panikuję. Biorę codziennie Bromocorn i czuję się świetnie. Na dodatek świetnie na tym leku wyglądam. Z Hiperprolaktynemią można żyć bardzo dobrze o ile się ją leczy. A tak przy okazji: gratulacje dla producentów leku Bromocorn. Jest doskonały!
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info