Nadmierne krwawienia połogowe

Nadmierne krwawienia obserwowane w połogu spowodowane są pozostawionymi w macicy resztkami tkanki łożyskowej lub polipami łożyskowymi i połogowym zapaleniem błony śluzowej macicy (przyczyny te stanowią dwie trzecie wszystkich krwawień).

Poza tym czynniki mogą być czynnościowe, ewentualnie do krwawienia poporodowego mogą przyczyniać się rany porodowe (ten mechanizm w połogu występuje rzadko, związany jest przede wszystkim z krwawieniami obserwowanymi tuż po urodzeniu dziecka i łożyska).

W przypadkach wystąpienia tych nieprawidłowości należy zatem myśleć w pierwszej kolejności o pozostawionych resztkach łożyska lub polipach łożyskowych oraz o stanach zapalnych w obrębie błony śluzowej macicy.

Połogowe zapalenie błony śluzowej macicy

Połogowe zapalenie błony śluzowej macicy stanowi drugą co do częstości przyczynę występowania krwawień w połogu. W porównaniu z pozostawieniem resztek łożyska w jamie macicy, przebieg kliniczny zapalenia błony śluzowej nie jest groźny.

Krwawienie zazwyczaj występuje już w pierwszych dniach połogu i jest zmienne w nasileniu. Najczęściej nie stwierdza się intensywnego wypływu krwi. Krwawienie może trwać nieprzerwanie przez dłuższy okres czasu (nawet wiele dni), mogą jednak występować kilkugodzinne lub kilkudniowe przerwy.

Czynnościowe krwawienia w połogu

Czynnościowe krwawienia w połogu rozpoznaje się po wykluczeniu pozostawienia resztek tkanki łożyskowej w jamie macicy, zapalenia błony śluzowej i krwawienia z ran porodowych.

Do czynnościowych stanów należą wypływy krwi związane z gruczołowym przerostem, który obserwowany jest w przebiegu pierwszych bezowulacyjnych cykli miesiączkowych w połogu oraz krwawienia spowodowane zmianami w ścianach naczyń krwionośnych (obserwuje się szkliste zwyrodnienie ściany naczyń, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu zapobiegającego występowaniu krwawień, który polega na charakterystycznym zwijaniu się naczyń krwionośnych, co tamuje wypływ krwi).

Krwawienia z ran porodowych

Czasem zdarza się, że rana porodowa nie zostaje rozpoznana podczas porodu lub bezpośrednio po nim, zwykle chodzi o nierozpoznane pęknięcie szyjki macicy lub ciche pęknięcie macicy. Najczęściej do przeoczenia dochodzi wskutek niewystępowania wyraźnego krwawienia.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Położnictwo i ginekologia", red. nauk. Grzegorz H. Bręborowicz, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Położnictwo praktyczne i operacje położnicze", red. Pschyrembel Willibald, Dudenhausen Joachim, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa