Nadmierne krwawienia obserwowane w połogu spowodowane są pozostawionymi w macicy resztkami tkanki łożyskowej lub polipami łożyskowymi i połogowym zapaleniem błony śluzowej macicy (przyczyny te stanowią dwie trzecie wszystkich krwawień).
Poza tym czynniki mogą być czynnościowe, ewentualnie do krwawienia poporodowego mogą przyczyniać się rany porodowe (ten mechanizm w połogu występuje rzadko, związany jest przede wszystkim z krwawieniami obserwowanymi tuż po urodzeniu dziecka i łożyska).
W przypadkach wystąpienia tych nieprawidłowości należy zatem myśleć w pierwszej kolejności o pozostawionych resztkach łożyska lub polipach łożyskowych oraz o stanach zapalnych w obrębie błony śluzowej macicy.
Czynnościowe krwawienia w połogu rozpoznaje się po wykluczeniu pozostawienia resztek tkanki łożyskowej w jamie macicy, zapalenia błony śluzowej i krwawienia z ran porodowych.
Do czynnościowych stanów należą wypływy krwi związane z gruczołowym przerostem, który obserwowany jest w przebiegu pierwszych bezowulacyjnych cykli miesiączkowych w połogu oraz krwawienia spowodowane zmianami w ścianach naczyń krwionośnych (obserwuje się szkliste zwyrodnienie ściany naczyń, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu zapobiegającego występowaniu krwawień, który polega na charakterystycznym zwijaniu się naczyń krwionośnych, co tamuje wypływ krwi).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info