Nadmierna śródporodowa czynność skurczowa macicy

W warunkach prawidłowych w okresie rozwierania szyjki macicy skurcze występują na początku co 10-15 minut, a później co 3-5 minut i trwają 30 sekund lub nieco dłużej oraz charakteryzują się ciśnieniem wewnątrzmacicznym wynoszącym około 40-50 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). W okresie bezpośredniego porodu noworodka występują co 3-4 minuty i cechują się nieco wyższym ciśnieniem wewnątrzmacicznym.

W każdej sytuacji, kiedy obserwuje się zaburzenia w czynności skurczowej macicy należy upewnić się, czy poród drogami natury jest możliwy i bezpieczny w danym przypadku klinicznym. W wielu sytuacjach oceny dokonuje się jeszcze w czasie ciąży lub na samym początku porodu.

Poród jest procesem niezwykle dynamicznym, dlatego należy upewnić się czasie jego trwania, czy warunki do prowadzenia porodu nie uległy zmianie i czy nie ma konieczności wykonania cięcia cesarskiego.

Nadmierna czynność skurczowa mięśnia macicy polega na występowaniu zbyt silnych skurczów (kiedy ciśnienie wewnątrzowodniowe przekracza wartości 80-90 milimetrów słupa rtęci) lub za częstych skurczów (gdy w okresie rozwierania w ciągu 10 minut pojawia się 4 i więcej).

Podwyższone napięcie spoczynkowe mięśnia macicy

Podwyższone napięcie spoczynkowe mięśnia macicy nazywane jest skurczami tonicznymi. W tej postaci ciśnienie obserwowane między poszczególnymi skurczami przekracza wartości prawidłowe.

Podwyższone napięcie spoczynkowe mięśnia macicy jest spowodowany biernym wzmożonym napięciem, np. w przypadku wielowodzia lub ciąży mnogiej. Również w sytuacjach występowanie nadmiernej czynności skurczowej dochodzi wtórnie do zwiększenia napięcia spoczynkowego.

Leczenie nadmiernej śródporodowej czynności skurczowej macicy

W leczeniu nadmiernej czynności skurczowej i skurczów tonicznych zastosowanie znalazły preparaty o działaniu tokolitycznym, np. fenoterol. W przypadku współistnienia nadmiernego napięcia spoczynkowego, wraz z lekami tokolitycznymi zaleca się podawanie środków naskurczowych, np. oksytocyny, w celu wzniecenia skurczów.

Środki rozkurczowe - spazmolityki, działają przede wszystkim na szyjkę macicy powodując jej zwiotczenie, ich podstawowym działaniem jest ułatwienie jej rozwierania.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Położnictwo i ginekologia", red. nauk. Grzegorz H. Bręborowicz, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Położnictwo praktyczne i operacje położnicze", red. Pschyrembel Willibald, Dudenhausen Joachim, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa