Nadmiar hormonu antydiuretycznego (zespół Schwartza - Barttera)

Hormon antydiuretyczny (ADH, Antidiuretic Hormone) jest peptydem wytwarzanym w podwzgórzu przysadki mózgowej, celem utrzymania osmolarności osocza. Wazopresyna jest cyklicznym hormonem antydiuretycznym wydzielanym przez tylni płat przysadki.

Nadmiar hormonu antydiuretycznego (wazopresyny) powoduje zatrzymanie wody ustroju i rozcieńczenia płynów ustrojowych. Zazwyczaj stwierdza się hiponatermię, zwiększenie objętości płynów pozakomórkowych, nadmiar wydalania sodu z moczem i hiperosmolarność moczu w stosunku do osocza.

Objawy nadmiaru hormonu antydiuretycznego

Zespół objawów chorobowych będący skutkiem nadmiernego wytwarzania wazopresyny (hormonu antydiuretycznego) nosi nazwę zespołu Schwartza - Barttera.

Charakteryzuje się on występowaniem u chorego zaawansowanych zmian wodnoelektrolitowych prowadzących do hipourykemii (obniżonego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi) i ujawnienia się zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego takich jak:
- spadek napięcia mięśniowego,
- utrata odruchów,
- utrata łaknienia,
- wymioty,
- zmiana osobowości,
- nadmierna pobudliwość,
- labilność emocjonalna.

Przyczyny nadmiaru hormonu antydiuretycznego

Przyczyną nadmiernego wydzielania wazopresyny może być:
- uraz czaszki,
- uszkodzenie obszaru podwzgórzowo - przysadkowego (zapalenie lub ropnie mózgu, zapalenie opon mózgowych lub wylew podpajęczynówkowy, zmiany gruźlicze),
- hiponatremia, najczęściej obserwowana w drobnokomórkowym raku płuca,
- ektopowe wydzielanie wazopresyny na skutek choroby nowotworowej tj. grasicy, oskrzeli, dwunastnicy, a - niekiedy i zmian zapalnych płuc o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym.

Leczenie nadmiaru hormonu antydiuretycznego

Leczenie nadmiaru hormonu antydiuretycznego opiera się na terapii choroby podstawowej będącej czynnikiem wywołującym zaburzenie oraz terapii objawowej. W przypadku hiponatremii i wysokiego stężenia sodu pomaga ograniczenie dostarczanych płynów, a niekiedy i stosowanie środków moczopędnych np. furosemid.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Nadmiar hormonu antydiuretycznego

nathalia | 2010-10-09 11:24

Witam! Bardzo proszę o poradę.. Od ponad 2 lat masm problemy z obrzękami, głównie puchną mi stopy i powieki, czasami też uda. Nie wiąże się to z konkretną porą dnia, nierzadko obrzęki pojawiają się tuż po przebudzeniu. Codziennie robię masaże, smaruję nogi żelami z wyciągiem z kasztanowca, drenaże limfatyczne nie pomagają. Chłodne prysznice, masaże- bez skutków. Odżywiam się zdrowo, jestem wegetarianką, uzupełniam niedobory witamin suplementami diety, nie jadam praktycznie w ogóle soli, piję bardzo dużo wody mineralnej, zielonej i czerwonej herbaty, kawy nie pijam praktycznie wcale. Od 2 lat biorę leki moczopędne ( diuretyki- Diuver i Tialorid) jeżeli nie wezmę ich przez 2 dni to nie umiem ubrać spodni, butów ani swobodnie się poruszać, bo obrzęk jest tak silny. Lekarze załamują ręce, brałam już Yaz ( podejrzenie o zaburzenie gospodarki hormonalnej, jest to środek o działaniu lekko diuretycznym) - nie pomogło. Aqua Femin- nie pomógł. Picie wszelakich herbatek- bez rezultatów. Naturalne sposoby ( napary z pietruszki, bratka itd.) - żadnej poprawy. Miałam robione Badania - USG nerek ( w normie), badanie Dopplerowskie- wszystko w porządku. Serce ( EKG, echo serca) - jak najbardziej w porządku. Tarczyca- wykryto u mnie chorobę Hashimoto jednak według endokrynolog nie jest to przyczyną obrzęków ( przyczyną może być ewentualna niedoczynbność tarczycy jednak biorę euthyrox, niestety opuchlizna po nim nie mija). próby wątrobowe, mocz, krew- wszystkie parametry w normie. Stężenie hormonów - w normie. Nie mam alergii, nie zauważam też nasilenia objawów w konkretnej fazie cyklu miesiączkowego. Staram się dużo ruszać, jestem osobą szczupłą, więc opuchlizna nie jest związana z nadwagą. Jestem już zdezorientowana, bo przecież nie mogę ciągle brać diuretyków. Czy ktokolwiek mógłby mi w jakiś sposób pomóc? dodam, że byłam nawet u Irydologa i to co dostałam na obrzęki też nie pomogło. ~Nathalia

Mo | 2014-06-14 09:30

Nathalia, czy zdiagnozowano coś w końcu u Ciebie? Już jest lepiej?

Kama | 2017-01-15 08:26

Ja ma ten sam problemy pomocy! !!!!!!!

Aga | 2017-04-29 19:34

Mam ten sam problem a nawet większy.Kilka lat temu poszłam do endokrynologa z jednym problemem .Po tygodniu brania leków zaczeła mi waga iśc w górę .Kilogram dziennie .Wyglądałam jak bańka.Przestałam leki brać i po dwóch tygodniach waga staneła.Ale nie wróciłam juz do wcześniejszej wagi. teraz biorę leki diuretyczne maksymalne dawki dobowe i to mi średnio działa.W upały nie funkcjonuje.Ciągle czuje nadmiar wody ,pije zioła dodatkowo i nic. Szukałam pomocy u róznich lekarzy ale każdy chyba ma gdzieś ,wolą łatwe diagnozy a ja mam 38 lat i straszne problemy .