Nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka należy do schorzeń pęcherzowych skóry wywołanych nieprawidłową reakcją układu immunologicznego organizmu. Choroba wykazuje wiele podobieństw do pemfigoidu.
Nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka obserwowane są przede wszystkim w okolicach narażonych na urazy mechaniczne, ich ustępowanie związane jest z pozostawieniem blizn i prosaków o utrwalonym charakterze. Nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka jest chorobą, która często obserwowana jest u dzieci.
Przypuszcza się, że przyczynami nieprawidłowych reakcji układu odpornościowego są uwarunkowania genetyczne, również inne czynniki mogą być odpowiedzialne za wystąpienie schorzenia.
Powstałe przeciwciała są skierowane najczęściej przeciwko kolagenowi typu VII, czyli antygenowi włókien zakotwiczających (przeciwciała te są stwierdzane w skórze, a w części przypadków również w surowicy krwi).
W przebiegu nabytego pęcherzowego oddzielania się naskórka obserwuje się wykwity typu pęcherzy, które są znacznej wielkości, o dobrze napiętej pokrywie. Ewolucja nieprawidłowości polega na przekształceniu się pękniętych pęcherzy w nadżerki, a następnie na pojawieniu się blizn zanikowych i prosaków, w wyniku nierównomiernego procesu bliznowacenia. Najczęściej lokalizacja dotyczy okolic poddawanych przewlekle urazom mechanicznym: łokci, kolan, rąk i stóp.
W znacznej liczbie przypadków zajęte procesem chorobowym są także błony śluzowe jamy ustnej. U niektórych pacjentów ponadto stwierdza się objawy chorób towarzyszących, np. amyloidozy, cukrzycy, białaczki, tocznia rumieniowatego układowego i innych schorzeń układowych.
Przebieg nabytego pęcherzowego oddzielania się naskórka jest zazwyczaj przewlekły. Zmianom towarzyszy świąd o różnym stopniu nasilenia. Ogólny stan pacjentów jest określany jako dobry (część chorych pozostaje jednak w ciężkim stanie, schorzenie ma wówczas postępujący charakter i może prowadzić do zgonu).
W niektórych przypadkach dochodzi do rozległego zajęcia procesem chorobowym błon śluzowych łącznie z przełykiem, wówczas upośledzone może być odżywianie pacjenta.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info