Migreną nazywamy okresowy i napadowy, jednostronny (przeważnie) lub obustronny ból głowy, występujący wspólnie z zaburzeniami wegetatywnymi i wzrokowymi. Jest to przewlekła choroba prowadząca do upośledzenia codziennego funkcjonowania, wywołana w większości przypadków przez stereotypowe bodźce. Migrena występuje częściej u kobiet, wraz z wiekiem wzrasta odsetek zachorowalności, aż do 40. roku życia.
Napad migreny uwarunkowany jest uaktywnieniem pewnego obszaru mózgu, co wiąże się z kolei z uwolnieniem substancji - amin biogennych, które powodują rozszerzenie naczyń oponowych, co jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się bólu głowy na drodze przewodzenia bodźców pomiędzy ośrodkami mózgu.
Uznaje się, że istnieją pewne predyspozycje genetyczne, stąd u niektórych pacjentów migrena występuje u najbliższych członków rodziny. Czynnikami wywołującymi napady migreny są: zmiana pogody, owulacja lub miesiączka u kobiet, brak snu lub jego nadmiar, stres, wysiłek fizyczny, spożycie niektórych pokarmów, wypicie alkoholu, leki, zapachy, jasne lub migające światło, hałas i inne.
Napady migreny występują w różnej postaci. Mimo to wyróżnia się kilka wspólnych faz. Na początku pojawiają się tzw. objawy zwiastunowe (nie u wszystkich chorych) poprzedzające bóle głowy nawet o kilka dni. Są to zmiany nastroju pod postacią gniewu, euforii, obniżonego samopoczucia, zmęczenie i trudności w skupieniu uwagi. Poza tym mogą wystąpić: sztywność okolicy karku, wzmożony apetyt, obniżenie lub wzrost dobowej objętości wydalanego moczu.
Drugą fazą migreny jest pojawiająca się aura. Są to objawy ze strony układu nerwowego występujące bezpośrednio przed pojawieniem się bólu głowy (do 1 godziny): objawy ze strony narządu wzroku (najczęściej): błyski, mroczki, widzenie jakby przez mgłę, zniekształcenie widzianych przedmiotów; objawy czuciowe pod postacią zjawiska chodzenia mrówek na skórze, zwłaszcza w okolicy kończyn i ust; objawy niedowładów i porażenia mięśni, najczęściej kończyn.
Faza aury może również objawiać się zaburzeniami mowy, pisania, czytania, zaburzeniami równowagi, szumem w uszach, podwójnym widzeniem, zaburzeniami świadomości. Ten etap jest odwracalny i praktycznie ustępuje fazie bólu głowy, charakteryzującego się przeważnie jednostronną lokalizacją, tętnieniem, stopniowym narastaniem. U osób dorosłych może trwać nawet 3 dni (u dzieci przeważnie krócej), a napady pojawiają się średnio co miesiąc. Wraz z bólem głowy występować mogą nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i światło.
Z niespecyficznych objawów migreny ze strony układu wegetatywnego pojawić się mogą: parcie na mocz i stolec, objawy żołądkowo-jelitowe w postaci bólów brzucha i biegunki, skóra może być blada, spocona, pacjenci zgłaszają uderzenia zimna lub gorąca. Ostatnia faza - ponapadowa pojawia się po fazie bólu głowy, charakteryzuje się występowaniem wyczerpania, senności, apatii, obniżonej aktywności i zdolności skupienia uwagi, chorzy są rozdrażnieni, rzadziej faza ta cechuje się pojawieniem euforii i wzmożonej aktywności psycho-fizycznej. Często w tej fazie również występuje ból głowy - o charakterze tępym i rozlanym.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info