Mięczak zakaźny należy do chorób skóry wywołanych wirusami z grupy ospy (poxwirusami) i przebiegających z twardymi oraz półprzezroczystymi guzkami, które mają zabarwienie masy perłowej i cechują się występowaniem w części środkowej zagłębienia. Przy ucisku i pęknięciu guzków wydobywa się kaszowata treść.
Okres wylęgania mięczaka zakaźnego to aż 2-7 tygodni. Zakaźność choroby jest znaczna, jej nasilenie obserwuje się u dzieci i osób z obniżoną odpornością organizmu. Prawie u wszystkich pacjentów można wykryć (specjalistycznymi metodami laboratoryjnymi) krążące przeciwciała skierowane przeciwko antygenowi wirusa (powstają one dzięki prawidłowej czynności układu immunologicznego w odpowiedzi na zakażenie).
Rozpoznanie mięczaka zakaźnego ustala się w oparciu o cechy kliniczne choroby, ale rozstrzygające jest badanie histologiczne wycinków pobranych z tkanek zajętych wykwitami.
W różnicowaniu mięczaka zakaźnego ważne jest wykluczenie prosaków, które zazwyczaj mają mniejsze rozmiary i inną zawartość (są to masy rogowo-łojowe), nie stwierdza się w ich przebiegu zagłębienia w części środkowej wykwitów skórnych. Z innych schorzeń w różnicowaniu mięczaka zakaźnego należy uwzględnić także rogowiaka kolczystokomórkowego, raka drobnokomórkowego skóry oraz kępki żółte.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info