Miażdżyca tętnic (Atherosclerosis) to schorzenie przewlekłe polegające na zmianach zwyrodnieniowych w ścianach tętnic. Prowadzące do stwardnienia tętnic.
Zesztywnienie ścian tętnic polega na odkładaniu w wewnętrznej ścianie tętnic tłuszczu - głównie cholesterolu. Dochodzi do tego w wyniku: zaburzeń gospodarki tłuszczowej, włóknika, zaburzeń układu krzepnięcia krwi oraz miejscowego rozrostu tkanki łącznej.
Objawem miażdżycy są występujące u chorego chromanie przestankowe (claudicatio intermittens) - bolesne kurcze występujące w czasie chodzenia i zmuszające chorego do przystanków.
W rozwoju zmian chorobowych w miażdżycy tętnic wyróżnia się trzy etapy:
1) Odkładanie w błonie wewnętrznej złogów cholesterolu, fosfolipidów, tłuszczów obojętnych oraz niewielkich ilości białek. Powstają także przyścienne mikrozakrzepy.
2) W wyniku drażnienia powstałymi złogami cholesterolu błona wewnętrzna staje się grubsza i bardziej zbita.
3) Na powierzchni błony wewnętrznej powstają owrzodzenia i blaszki miażdżycowe.
Przytoczone zmiany występujące w przebiegu miażdżycy ostatecznie prowadzą do zwężenia światła tętnicy, a nawet całkowitego zamknięcia. W konsekwencji dochodzi do niedokrwienia i niedotlenienia zaopatrywanego w krew narządu, a w przypadku zamknięcia następuje jego martwica.
Najczęściej zmiany chorobowe obejmują tętnice mózgowe, wieńcowe lub obwodowe - zwłaszcza kończyn dolnych, dna oka, nerkowe oraz tętnicę główną, rzadko tętnicę płucną.
Zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych mogą prowadzić do choroby wieńcowej, jak również do zwłóknienia mięśnia sercowego na skutek przewlekłego niedotlenienia serca lub tworzenia się tkanki bliznowatej w następstwie martwicy (zawał mięśnia sercowego). Miażdżyca może również prowadzić do powstawania tętniaków.
Żaneta Malec
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info