Miastenia (synonim to nużliwość mięśni) jest chorobą złącza nerwowo-mięśniowego spowodowaną zaburzoną reakcją układu odpornościowego, produkującego przeciwciała przeciwko strukturom własnego organizmu. W miastenii dochodzi do wytworzenia przeciwciał przeciw receptorom acetylocholinowym mięśni szkieletowych, co daje charakterystyczne objawy. Choroba występuje częściej u kobiet i przeważnie ujawnia się w trzeciej dekadzie życia.
Miastenia często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedowa, zapalenie wielomięśniowe, toczeń rumieniowaty układowy. U pacjentów dochodzi do zablokowania i zniszczenia receptora dla acetylocholiny w wyniku patologicznego procesu autoimmunologicznego.
Często stwierdza się również przetrwałą grasicę lub jej przerost. Stwierdzenie objawów miastenii już w okresie noworodkowym wymaga ustalenia, czy jest to prawdziwa nużliwość mięśni, czy też przejściowa miastenia noworodków (spowodowana biernym przechodzeniem przez łożysko przeciwciał od chorej matki).
Chorobę charakteryzuje różnorodność objawów klinicznych. Schorzenie rozwija się powoli i niepostrzeżenie. Pierwsze objawy z reguły dotyczą mięśni gałek ocznych - pojawia się podwójne widzenie, opadanie powiek, zaburzenia ruchomości w obrębie gałek ocznych. U części pacjentów występują niedowłady mięśni podniebienia, gardła i krtani, a u co trzeciego chorego osłabienie mięśni tułowia i kończyn.
Rano chorzy mogą nie zgłaszać żadnych objawów, ale w ciągu dnia może wystąpić dwojenie i opadnięcie jednej lub obu powiek. Podczas jedzenia pierwsze kęsy chory połyka sprawnie, ale pod koniec posiłku połykanie staje się utrudnione. Głos również słabnie w miarę mówienia, po krótszym lub dłuższym czasie może wystąpić zupełny bezgłos.
Wraz z postępem choroby objawy nasilają się i utrwalają. Z powodu występowania niedowładu mięśni podniebienia głos ma przydźwięk nosowy. Twarz chorego nie wykazuje bogatej mimiki, ma wyraz zmęczenia i przygnębienia. Osłabienie obejmuje również mięśnie karku i szyi - głowa opada, chory podtrzymuje ją ręką.
Wskutek niedowładu mięśni oddechowych pojawiają się zaburzenia utlenowania krwi. Po dłuższym trwaniu choroby mięśnie tracą zdolność powrotu do prawidłowego stanu czynnościowego i powstają niedowłady o różnym stopniu nasilenia (najczęściej dotyczą mięśni gałki ocznej, żwacza i obręczy barkowej). Występują trudności w unoszeniu kończyn górnych, chodzeniu po schodach, wstawaniu z pozycji leżącej. Odruchy badane w przebiegu miastenii są z reguły prawidłowe, po dłuższym badaniu mogą słabnąć, ale po wypoczynku znów nie odbiegają od normy.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info