Marskość wątroby jest to choroba, która charakteryzuje się czterema głównymi zmianami morfologicznymi w wątrobie. Są to: ubytek czynnego miąższu, włóknienie, regeneracja guzkowa bez zachowania właściwej dla prawidłowej architektury wątroby, krótkie połączenia między łożyskiem wrotnym a układem żylnym.
Przewlekły stan zapalny, który doprowadza do uszkodzenie wątroby może być wywołane przez alkohol, wirusy oraz inne czynniki takie jak: choroby dróg żółciowych, choroba Wilsona, wrodzona hemochromatoza, niedobór alfa1-antytrypsyny. Marskość może być także kryptogenna. Wszystko to doprowadza do niewydolności wątroby oraz nadciśnienia wrotnego.
Marskość wątroby dzieli się na dwie postacie: żółciową i bezżółtaczkową. Pierwsza z nich to marskość cholestatyczna pierwotna, cholangiolityczna lub żółciowa wtórna. Do drugiej grupy należy marskość wrotna (drobnoguzkowa lub wielkoguzkowa), splenogenna oraz dysmetaboliczna (barwnikowa, choroba Wilsona, marskość w przebiegu porfirii).
U dzieci marskość wątroby należy różnicować z wrodzonym zwłóknieniem wątroby. Rozpoznanie choroby ustala się za pomocą biopsji.
Marskość wątroby rozpoczyna się od uczucia ogólnego osłabienia, uczucia rozbicia oraz postępującego spadku sił. W niektórych przypadkach występuje uczucie pełności w nadbrzuszu oraz uczucie ciężaru.
Masa mięśniowa kończyn zanika, a obwód brzucha zwiększa się w wyniku wodobrzusza. Na skórze i na języku pojawiają się zmiany naczyniowe, występuje rumień dłoniowy, przykurcz Dupuytrena, białe paznokcie oraz żółtaczka. Wątroba i śledziona są powiększone.
U mężczyzn występuje ginekomastia oraz zaburzenia potencji, a także utrata owłosienia na wzgórku łonowym i pod pachami, atrofia jąder. U kobiet można spotkać zaburzenia miesiączkowania.
Monika Kozak
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info