Określenie płyn owodniowy i wody płodowe są w języku polskim synonimami. Płyn owodniowy jest częściowo moczem płodu, w późniejszym okresie ciąży zapewnia płodowi swobodę poruszania i amortyzuje urazy matki.
Wiadomo również, że bierze udział w płodowej przemianie materii, a określenie stężenia niektórych substancji w nim występujących jest nieraz dobrym wskaźnikiem ogólnego stanu płodu.
Przestrzenie międzykomórkowe naczyń pępowinowych są miejscem wchłaniania płynu owodniowego. Podobnie zachodzi to przez skórę płodu, płuca i przewód pokarmowy. Narządami biorącymi udział w wytwarzaniu płynu owodniowego są przede wszystkim nerki, skóra i płuca.
Małowodzie jest stanem obniżonej objętości płynu owodniowego w przebiegu ciąży. Skrajną jego postacią jest bezwodzie, w którym stwierdza się jedynie minimalne ilości wód płodowych. Małowodzie jest stanem poważnie zagrażającym życiu płodu, może wystąpić w każdym okresie ciąży.
Małowodzie jest również rozpoznawana w przypadku pęknięcia błon płodowych, kiedy dochodzi do odpływu płynu owodniowego. Kiedy do uszkodzenia dochodzi wysoko, w miejscu przylegającym do ściany macicy, zmniejszenie ilości wód płodowych może być zróżnicowane, niekiedy nawet nie udaje się określić stopnia ich ubytku (często stan taki należy diagnozować i monitorować za pomocą czułych testów i badań).
Pod koniec prawidłowej ciąży stwierdza się tendencje do zmniejszenia objętości płynu owodniowego, co jest objawem fizjologicznym i nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami.
Przyczyny zmniejszonych objętości płynu owodniowego związane są ze skłonnościami do przekształcania się (metaplazji) nabłonka owodni z jednowarstwowego sześciennego w rogowaciejący, szczególnie stanowi to przyczynę występowania małowodzia lub bezwodzia we wczesnym okresie ciąży.
Niejednokrotnie pojawiają się wady rozwojowe płodu o trudnej do ustalenia przyczynie. Wówczas nie udaje się jednoznacznie określić, co stanowiło problem pierwotny - małowodzie, czy wada rozwojowa.
Znaną i dość częstą przyczyną pojawienia się małowodzia, zwłaszcza w późniejszym okresie ciąży, jest rozwój nieprawidłowości w obrębie nerek, które prowadzą do zaburzenia ich czynności. Jednak obserwowane są przypadki niedorozwoju nerek, które przebiegają z prawidłową objętością płynu owodniowego (normowodziem). Małowodzie występujące na przełomie II i III trymestru ciąży często współistnieje z wewnątrzmacicznym ograniczeniem wzrastania płodu.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info