Łysienie androgenne kobiet to wypadanie włosów zbliżone do obserwowanego u mężczyzn albo o innym - rozlanym charakterze. Występuje zdecydowanie rzadziej niż łysienie androgenne mężczyzn, pierwsze objawy pojawiają się najczęściej po ukończeniu 30. roku życia.
Przyczyny łysienia androgennego kobiet
W postaci łysienia kobiet typu męskiego przyczyny pojawiania się nieprawidłowych procesów są uwarunkowane genetycznie i hormonalnie, natomiast w odmianie łysienia rozlanego stężenie androgenów znajduje się w górnej granicy normy lub jest tylko nieznacznie podwyższone.
Stany nadmiaru tych hormonów w organizmie mogą być skutkiem zaburzeń wewnątrzustrojowych lub podawania androgenów, jako preparatów farmakologicznych (np. środki antykoncepcyjne).
Kobiety, które mają predyspozycje uwarunkowane genetycznie są podatne na detergenty obecne w szamponach, lakierach, czy farbach do włosów, które prowokują i inicjują wypadanie włosów. Prawdopodobnymi czynnikami, odgrywającymi pewną rolę w łysieniu androgennym kobiet, są predyspozycje zawodowe, np. narażenie na stres.
Leczenie łysienia androgennego kobiet
Podstawowe znaczenie w terapii łysienia androgennego kobiet ma usunięcie czynników, które mogą prowokować wypadanie włosów. Ponadto, jeśli przyczyny są natury hormonalnej, należy zastosować odpowiednie leczenie.
Mariusz Kłos