Lupoid prosówkowy rozsiany twarzy jest postacią tuberkulidu, która przebiega z guzkami zlokalizowanymi na skórze twarzy. Przyczyny występowania nieprawidłowości są prawdopodobnie związane z reakcją alergiczną na drobnoustroje odpowiedzialne za pojawienie się gruźlicy. Jednak podejrzewa się również inne przyczyny, które mogą wpływać na rozwój lupoidu prosówkowego rozsianego twarzy.
Objawy lupoidu prosówkowego rozsianego twarzy
Wykwity skórne na twarzy maja charakter drobnych guzków, niekiedy ustępując pozostawiają wciągnięte blizenki. Nieprawidłowości nie mają tendencji do skupiania się w większe ogniska chorobowe.
Przebieg lupoidu prosówkowego rozsianego twarzy jest przewlekły i wielomiesięczny, nie pojawiają się ogólnoustrojowe objawy, takie jak gorączka, czy złe samopoczucie. Odczyny tuberkulinowe są zazwyczaj ujemne lub słabo dodatnie.
Rozpoznanie lupoidu prosówkowego rozsianego twarzy
Lupoid prosówkowy rozsiany twarzy stwierdza się po wykazaniu typowych klinicznych cech, przede wszystkim rozsianych guzków zlokalizowanych na twarzy. Pomocne w procesie diagnostycznym może być wykonanie badania histologicznego zmian skórnych w mikroskopie.
W rozpoznaniu różnicowym lupoidu prosówkowego rozsianego twarzy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim trądzik różowaty, w którego przebiegu nie stwierdza się rozpadu i bliznowacenia oraz sarkoidozę twarzy z często towarzyszącymi zmianami narządowymi i kostnymi.
Leczenie lupoidu prosówkowego rozsianego twarzy
Leczenie lupoidu prosówkowego rozsianego twarzy, podobnie jak innych tuberkulidów, opiera się na podawaniu preparatów wykazujących działanie przeciwgruźlicze (np. izoniazydu). Ich stosowanie wiąże się z wysoką skutecznością, jednak czas trwania leczenia wynosi zazwyczaj kilka miesięcy. Z innych środków farmakologicznych zastosowanie znalazła ryfampicyna.
Mariusz Kłos