Łupież rumieniowy należy do chorób skóry rozwijających się na podłożu bakteryjnym. Schorzenie charakteryzują dobrze odgraniczone i złuszczające się ogniska rumieniowe, które są zlokalizowane głównie w okolicach pachwinowych.
Drobnoustrojem wywołującym łupież rumieniowy jest maczugowiec Proprionibacterium minutissimum, jednak zakażenie schorzeniem jest niewielka. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi nieprawidłowości skórnych są wilgotność i czynniki drażniące okolice pachwinowe.
Ustalenie diagnozy przy łupieżu rumieniowym możliwe jest w przypadku stwierdzenia typowych cech klinicznych schorzenia, tj. żółtobrunatnego zabarwienia plam, które wykazują cechy niewielkiego złuszczania i są wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Poza tym charakterystyczne umiejscowienie i przewlekły przebieg mogą wskazywać na łupież rumieniowy.
Pomocne w procesie diagnostycznym łupieżu rumieniowego może być stwierdzenie pomarańczowoczerwonej fluorescencji widocznej w tzw. lampie Wooda. Rozstrzygające jest badanie mikroskopowe zeskrobin (po barwieniu metodą Giemzy lub Grama). Ze zmienionych chorobowo miejsc można uzyskać materiał do hodowli, w celu potwierdzenia obecności drobnoustrojów, których wzrost obserwuje się na specjalnych mikrobiologicznych podłożach.
Różnicowanie łupieżu rumieniowego obejmuje grzybicę pachwin, która charakteryzuje się bardziej nasilonym procesem zapalnym oraz grudkami i pęcherzykami na obwodzie wykwitów skórnych. Również świąd jest dolegliwością zgłaszaną w schorzeniach grzybiczych, co odróżnia je od łupieżu rumieniowego.
Poza tym wykwity drożdżakowe lub zmiany obserwowane w wyprysku mogą przebiegać podobnie, rozstrzygające jest jednak badanie na obecność maczugowca w zmianach skórnych.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info