Łupież pstry należy do chorób drożdżakowych skóry i cechuje się powierzchownym zakażeniem naskórka, przebiegającym z żółtobrunatnymi plamami, które umiejscowione są przede wszystkim na klatce piersiowej. Drobnoustrojem wywołującym schorzenie jest drożdżak Pityrosporum furfur (inaczej Pityrosporum ovale lub orbiculare).
Czynnikiem predysponującym do rozwoju łupieżu pstrego jest osobnicza skłonność i podatność skóry na zakażenie. Choroba niezwykle rzadko pojawia się u dzieci. Rozwojowi zmian sprzyjają stany zaburzonej odporności organizmu, np. w przebiegu leczenia immunosupresyjnego, czy rozwijające się u chorych na AIDS. Długiemu przebiegowi klinicznemu sprzyja również nadmierna potliwość.
Ustalenie rozpoznania łupieżu pstrego możliwe jest po stwierdzeniu charakterystycznych cech klinicznych schorzenia, przede wszystkim typowego zabarwienia plam, powierzchownego złuszczania się zmian skórnych oraz umiejscowienia przede wszystkim na obszarach skórnych klatki piersiowej.
Pomocne w rozpoznaniu łupieżu pstrego jest świecenie zmian w lampie Wooda. Potwierdzenie możliwe jest na podstawie wyników badania mikroskopowego, które potwierdza, co jest czynnikiem sprawczym schorzenia.
W różnicowaniu łupieżu pstrego należy wziąć pod uwagę bielactwo nabyte, którego przebarwienia są wyraźniejsze na obwodzie zmian, niż obserwowane w łupieżu pstrym, ponadto nie stwierdza się złuszczania na powierzchni odbarwionych plam w bielactwie nabytym, dodatkowo schorzenie zlokalizowane jest często na odsłoniętych okolicach skóry.
Wyprysk łojotokowy, który spowodowany jest również infekcją Pityrosporum, różni się obecnością stanu zapalnego, często z objawami wysiękowymi. Ponadto typową lokalizacją są okolice łojotokowe, a zmiany mają nieraz zlewny charakter.
Również bielactwo kiłowe może dawać podobne objawy skórne, ale zmiany są bardziej regularne i umiejscowione w okolicy karku (badaniem różnicującym są dodatnie odczyny kiłowe obserwowane w przypadku tego rodzaju bielactwa).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info