Łojotok

Łojotok należy do zaburzeń czynnościowych gruczołów łojowych i charakteryzuje się wzmożonym wydzielaniem łoju, zwłaszcza w okolicach bogatych w ten typ gruczołów. Skóra jest lśniąca i tłusta.

Przyczyny łojotoku

Przyczyny występowania łojotoku to prawdopodobnie zakażenia drożdżakowe. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zmian są wrodzone skłonności osobnicze, najczęściej związane z nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych oraz zaburzenia funkcji układu dokrewnego, objawiające się nieprawidłowymi stężeniami hormonów w surowicy krwi i niewłaściwymi procesami zachodzącymi w organizmie (zwiększone stężenie androgenów i nadmierna synteza progesteronu u kobiet sprzyjają łojotokowi).

Ponadto nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, np. obserwowane w przebiegu parkinsonizmu lub zapalenia mózgu, usposabiają do występowania zaburzeń czynności gruczołów łojowych.

Objawy łojotoku

Łojotok przebiega z nadmierną produkcją łoju zachodzącą w gruczołach, które są zlokalizowane przede wszystkim w tzw. okolicach łojotokowych, czyli w obrębie owłosionej skóry głowy, czoła, nosa, fałdów nosowo-policzkowych, obszarów zlokalizowanych za uszami, również nieprawidłowości obserwowane są w okolicy mostka i międzyłopatkowej.

Wydzielanie łoju zależy przede wszystkim od wieku, jest ono szczególnie nasilone u noworodków, a zmniejsza się wraz z upływem pierwszych lat życia, po czym znów wzrasta w okresie pokwitania, a następnie ulega powolnej redukcji, wyraźniejszej u kobiet.

Rozpoznanie łojotoku

Rozpoznanie procesów związanych z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych nie jest trudne, zwłaszcza, że zajmują one charakterystyczne lokalizacje i są związane z typowymi zmianami skórnymi. Łojotok jest podłożem chorób owłosionej skóry głowy (łupież łojotokowy) oraz skóry gładkiej (trądzik, trądzik różowaty).

Leczenie łojotoku

Leczenie łojotoku zależne jest od schorzenia, w którym obserwowana jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa