Liszajec zakaźny należy do grupy mieszanych zakażeń paciorkowcowo-gronkowcowych i charakteryzuje się obecnością wykwitów pęcherzowo-ropnych, które zasychają w miodowe strupy. Choroba ma krótki przebieg kliniczny. Najczęstszą przyczyną jest współistnienie infekcji paciorkowcami hemolizującymi oraz gronkowcami, bądź izolowana infekcja jednym z tych drobnoustrojów.
Droga przenoszenia zakażenia jest zewnątrzpochodna przez bezpośredni kontakt lub poprzez przedmioty. Nieraz liszajec zakaźny rozwija się wskutek przeniesienia zakażenia z błon śluzowych jamy nosowo-gardłowej. Typową cechą jest niezwykle wysoka zakaźność, zwłaszcza w środowiskach dziecięcych.
Rozpoznanie liszajca zakaźnego opiera się na podstawie stwierdzenia pęcherzowo-ropnych wykwitów, które zasychają w miękkie strupy barwy miodowożółtej, ustępują bez pozostawiania blizn. Pomocne w ustaleniu rozpoznania jest umiejscowienie w obrębie części odsłoniętych i niewystępowanie objawów ogólnoustrojowych oraz nagły początek i szybki przebieg choroby.
W różnicowaniu liszajca zakaźnego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zliszajowacenie, które jest częstym powikłaniem różnych procesów chorobowych, ale ma cechy morfologiczne charakterystyczne dla liszajca zakaźnego. Poza tym zajady wymagają odróżnienia od zakażeń drożdżakowych i zmian alergicznych, które są spowodowane noszeniem protez.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info