Choroba Leśniowskiego - Crohna

Choroba Leśniowskiego - Crohna zaliczana jest do rzędu niespecyficznych ziarnic. Nazwa choroby (łac. Morbus Leśniowski - Crohn, lleitis termmalis, lleitis regionalis) pochodzi od nazwisk polskiego lekarza Antoniego Leśniowskiego i Bernarda Crohna, którzy opisali tę jednostkę chorobową. Choroba Leśniowskiego - Crohna jest to przewlekła zapalna choroba ściany przewodu pokarmowego.

Najczęściej zaburzenie lokalizuje się w końcowym odcinku jelita biodrowego, w jelicie grubym, a niekiedy dotyczy jelita cienkiego. Podłoże choroby Leśniowskiego - Crohna jest nieznane, dotychczas nie istnieje również skuteczna metoda wyleczenia, możliwe są remisje i ciężkie powikłania. W czasie komplikacji perforacyjnych, zapalnych, ropnych choremu podawane są antybiotyki. Około połowa chorych poddawana jest leczeniu chirurgicznemu.

Obraz choroby Leśniowskiego - Crohna

Przebieg choroby Leśniowskiego - Crohna jest zmienny z naprzemiennym okresem zaostrzenia i remisji. Charakterystyczne objawy choroby to:
- biegunka,
- bóle brzucha,
- podwyższona temperatura,
- niski poziom cholesterolu, kwasu foliowego i witaminy B,
- przyspieszony OB,
- umiarkowana leukocytoza,
- oporność w okolicy wyrostka,
- sztywność i zwężenie końcowego odcinka jelita biodrowego,
- zmiany okołoodbytnicze.

Ściany jelita w chorobie Leśniowskiego - Crohna pokryte są naciekami ziarnic, co powoduje zwężenie jego światła. Zmiany te mają charakter ogniskowy. W zaistniałych ziarninach mogą pojawić się rozpadliny ostatecznie doprowadzające do perforacji jelita.

Diagnoza choroby Leśniowskiego - Crohna

Diagnostyka choroby Cohna opiera się na endoskopowym pobraniu materiału do badania histopatologicznego z dwunastnicy lub jelita grubego - kolonoskopia. W przypadku umiejscowienia biodrowego, rozpoznanie stawia się nawet bez potwierdzenia histologicznego, opierając się głównie na danych z wywiadu i objawach klinicznych choroby.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Choroba Leśniowskiego - Crohna

Anna J | 2009-02-04 15:12

Witam pani Grazyno,tez choruje na Crohna. jakimi lekami pani sie leczy? czy budenofalk przyniosl pani jakas ulge? pozdrawiam

judyta | 2009-02-22 21:47

Moja siostra leczy się na Crohna.Ostatnio lekarz zapisał jej budenofalk,ale nie ma po tym znacznej poprawy.Jaką dietę panie stosują i jakie leki pomagają?

monika | 2009-02-24 13:42

Witajcie ja tez jestem chora mieszkam we Francji i tak jak pani Grazyna ciesze sie ze to wlasnie tutaj mam mozliwosc sie leczyc nie mowie ze to oznacza inne skuteczniejsze leki tyle tylko ze kazdego miesiaca moge je kupic nie martwiac sie ile kosztuja .Ja pewnie jestem szczesciara bo u mnie choroba objawia sie tylko biegunkami jak narazie, ale jak czytam te wszystkie artykuly to boje sie ze ktoregos dnia tez bede tak strasznie cierpiec.

rcin84 | 2009-03-02 12:43

Cześc mam małe pytanie, zdjagnozowano u mnie chorobe leśniowskoego-crohn wypytywałem mojego gastrologa czy mogłem sie od kogos zarazic bądz czy ja moge kogos zarazic i stwierdził ze nie, przeszukałem równiez internrt w poszukiwaniu odpowiedzi i utwirdzeniu sie w tym że nie można się zarazic ale nie nie znalazłem. I moje pytanie jest takie czy może ktos wie cos wiecej na ten temat. z góry serdecznie dziekuje za odpowiedz

Wszystkie komentarze artykułu Choroba Leśniowskiego - Crohna