Łagodne zaburzenia poznawcze cechuje nieznaczne pogorszenie czynności poznawczych, które ma nieco większe nasilenie, niż wynikałoby to z procesu starzenia się organizmu, ale nie jest wystarczające, aby u pacjenta rozpoznać otępienie. Szacuje się, że takie nieprawidłowości mogą występować nawet u 30 proc. osób po 60. roku życia.
Nie poznano i nie ustalono, co jest dominującą przyczyną w procesie nasilenia rozwoju zaburzeń poznawczych, prawdopodobnie etiologia zmian jest złożona. Przypuszcza się, że w przypadkach przechodzenia łagodnych zaburzeń poznawczych w otępienie, ważną rolę może odgrywać zwyrodnienie o charakterze alzheimerowskim, poza tym procesy patologiczne zachodzące w otępieniu czołowo-skroniowym, czy w innych jego postaciach.
Również zmiany naczyniowe obserwowane w miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym krwi, czy cukrzycy, mogą odgrywać istotną rolę w powstawaniu łagodnych zaburzeń poznawczych i wtórnie w rozpoznaniu otępienia naczyniopochodnego.
Dominującymi nieprawidłowościami w przebiegu łagodnych zaburzeń poznawczych są pogorszenia pamięci, które zgłaszają sami chorzy lub osoby z ich najbliższego otoczenia. Niekiedy dysfunkcje dotyczą również innych czynności poznawczych, np. zaburzeń językowych, wzrokowych, myślenia, czy funkcji wykonawczych.
Nieraz przy łagodnych zaburzeniach poznawczych obserwuje się nieodpowiednie zachowanie i nastrój chorego. Typową cechą łagodnych zaburzeń poznawczych jest normalne funkcjonowanie w zakresie życia codziennego, a w wielu przypadkach kontynuacja pracy zawodowej bez obniżenia efektywności jej wykonywania.
W badaniu neuropsychologicznym stwierdza się szereg nieprawidłowości. Zmiany dotyczą wyników szczegółowej oceny funkcjonowania umysłowego i osobowościowego. W tym celu wykonuje się różne techniki pomiaru, np. wywiad, testy standaryzowane, kwestionariusze, zadania kliniczne.
Pamiętać należy o analizie wykazanych nieprawidłowości pod kątem wieku, wykształcenia, zawodu pacjenta oraz indywidualnych cech chorego (wzorców środowiskowych, zachowań religijnych i innych).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info