Kłykciny kończyste również należą do grupy chorób wirusowych i objawiają się brodawkowatymi wyroślami na skórze okolicy sromu, krocza i odbytu. Istnieje podwyższone ryzyko procesów nowotworowych przy zakażeniu tym wirusem struktur pochwy i szyjki macicy. Kłykciny kończyste wywoływane są wirusem HPV, a w ich rozwoju istotne znaczenie przypisuje się przewlekłemu drażnieniu przez zapalną wydzielinę pochwową.
Rozpoznanie kłykcin kończystych
Rozpoznanie kłykcin kończystych ustalane jest w oparciu o typowy wygląd zmian na skórze, w postaciach przebiegających niecharakterystycznie rozpoznanie można potwierdzić badaniem mikroskopowym. Problemy diagnostyczne mogą pojawić się zwłaszcza w przypadku nadkażeń bakteryjnych, obrzęku, zaczerwienienia lub ropienia kłykcin kończystych.
Leczenie kłykcin kończystych
Najskuteczniejszym leczeniem kłykcin kończystych jest usunięcie zmian. Rozpoznanie choroby w czasie ciąży wiąże się z koniecznością odczekania z postępowaniem leczniczym do porodu, dopiero wówczas zalecane jest odpowiednie leczenie kłykcin kończystych. Dodatkowo zmiany w okolicy analnej mogą opóźnić rozpoznanie raka odbytu.
Mariusz Kłos