Kamica trzustki

Kamica trzustki (pancreatoliihiasis) rozwija się, gdy w przewodach trzustkowych tworzą się drobne, szare kamienie złożone głównie z węglanu i fosforanu wapnia oraz niektórych aminokwasów. Kamienie te powstają zwykle w głowie trzustki i mogą występować na całej długości narządu. Są drobne i mają kształt okrągły lub cylindryczny. Niekiedy obfite zwapnienia obejmują cały miąższ trzustki.

Kamica trzustkowa występuje najczęściej w ostrym zapaleniu trzustki lub w alkoholowym zapaleniu trzustki. Wskazuje się również na nadczynność przytarczyc.

Objawy kamicy trzustki

Kamica trzustkowa charakteryzuje się nagłym atakiem silnego bólu kolkowego w górnej części brzucha w okolicy dołka podsercowego. Stan zaostrzenia procesu zapalnego może być podobny w swych objawach do ataku kamienicy żółciowej. Bóle na tle kamicy trzustki promieniują na stronę lewą. Stanowi takiemu często towarzyszy ślinotok, podwyższona temperatura, leukocytoza (wzrost liczby krwinek białych) i przyspieszone OB. W długotrwałym przebiegu może dojść do powstania ropnia w miejscu zastoju lub zaniku utkania gruczołowego, albo nawet do wtórnej cukrzycy.

Diagnoza kamicy trzustkowej

Podstawą do diagnozy kamicy trzustkowej jest wywiad chorobowy wskazujący na przebytą przewlekłą chorobę trzustki lub jej niewydolność. Do wstępnej diagnozy (jako badanie skriningowe) może posłużyć badanie ultrasonograficzne. Dokładny obraz uzyskuje się po tomografii komputerowej lub wstępującej wirsungografii.

Leczenie kamicy trzustkowej

Leczenie kamicy trzustkowej opiera się na usunięciu kamienia trzustki i zlikwidowaniu powstałego stanu zapalnego. Możliwe jest również uzyskanie poprawy w wyniku zespolenia trzustkowo - jelitowego w części ogonowej.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa