Kamica pęcherza moczowego

Kamica pęcherza moczowego jest zaburzeniem powstającym najczęściej w wyniku występowania podpęcherzowej przeszkody w odpływie moczu, którą mogą stanowić zaburzenia neurogenne, łagodny rozrost gruczołu krokowego, zwężenie szyi pęcherza moczowego, zwężenie cewki moczowej i wiele innych przyczyn (np. zakażenia układu moczowego, czy ciała obce w pęcherzu moczowym, takie jak cewniki lub nici chirurgiczne).

Objawy kamicy pęcherza moczowego

Kamica pęcherza moczowego przebiega z dolegliwościami rozwijającymi się w wyniku drażnienia mechanicznego, przewlekłego stanu zapalnego rozwijającego się w obrębie pęcherza moczowego oraz utrudnionego odpływu moczu, spowodowanego występowaniem kamicy.

W obrazie klinicznym kamicy pęcherza moczowego dominują dolegliwości bólowe zlokalizowane nad spojeniem łonowym, w okolicy krocza i narządów płciowych zewnętrznych. Ponadto wykazuje się obecność krwinek czerwonych w moczu, których ilość jest często znaczna i prowadzi do czerwonego zabarwienia moczu.

Z innych objawów w przebiegu kamicy pęcherza moczowego mogą wystąpić: częste oddawanie moczu, parcia naglące na pęcherz, nykturia (nocne oddawanie moczu) i przerwanie strumienia.

Rozpoznanie kamicy pęcherza moczowego

Charakterystyczne objawy kliniczne kamicy pęcherza moczowego mogą wskazywać na kamicę pęcherza moczowego. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego i zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej, w celu wykazania nieprawidłowości.

Występowanie objawów nie kamicy pęcherza moczowego jest wystarczające do rozpoznania kamicy pęcherza moczowego, ponieważ inne schorzenia dróg moczowych również mogą przebiegać z podobnymi objawami klinicznymi.

Leczenie kamicy pęcherza moczowego

Postępowanie w kamicy pęcherza moczowego polega na operacyjnym usunięciu kamienia i jednoczesnym zlikwidowaniu przeszkody w odpływie moczu, która jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kamieni w pęcherzu moczowym. Metody chirurgiczne polegają na cystolitotomii, czyli wycięciu złogu z pęcherza moczowego specjalnymi kleszczykami.

Ponadto zastosowanie znalazły litotrypsja i litolapaksja (wraz z przezcewkowym usunięciem gruczołu krokowego), które polegają na kruszeniu kamieni obecnych w pęcherzu moczowym za pomocą skruszacza ślepego lub optycznego albo przy użyciu specjalnej sondy wprowadzanej przez cystoskop.

Skruszacz ślepy emituje fale ultradźwiękowe lub elektrohydrauliczne, które powodują rozpad kamieni na mniejsze części. Okruchy następnie wypłukuje się lub usuwa kleszczykami. Niektórych z nich nie udaje się ewakuować, zostają usunięte z dróg moczowych samoistnie podczas oddawania moczu. Zastosowane techniki wiążą się z dużą skutecznością leczenia.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny", red. nauk. Andrzej Borkowski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Podręcznik urologii Diagnostyka i leczenie" Mike B. Siroky, Robert D. Oates, Richard K. Babayan, red. wyd. pol. Krzysztof Bar, wyd. Czelej, Lublin