Kamica gruczołu krokowego

Kamica gruczołu krokowego jest schorzeniem pojawiającym się przede wszystkim u mężczyzn po 50. roku życia. Nieprawidłowości rozwijają się w cewkach i pęcherzykach tkanki gruczołowej prostaty w wyniku współistnienia utrudnienia w odpływie wydzieliny z pęcherzyków, co najczęściej jest związane ze zwężeniami pozapalnymi, czy uciskiem przez gruczolaka.

Kamienie mogą ponadto tworzyć się w drogach odprowadzających mocz, po czym lokalizują się w części sterczowej cewki moczowej w uchyłkach lub jamkach gruczołu krokowego, powstałych z kolei po opróżnionych ropniach.

Objawy kamicy gruczołu krokowego

Kamica gruczołu krokowego przebiega często bez żadnych objawów klinicznych. W części przypadków obserwuje się jednak symptomy związane z oddawaniem moczu. Często pojawia się uczucie parcia na mocz (mimo nieprzepełnionego pęcherza moczowego), pacjenci wstają w nocy w celu wypróżnienia pęcherza, ponadto kamica gruczołu krokowego może przebiegać z wyciekaniem moczu po zakończonej mikcji. Niekiedy występują również dolegliwości bólowe.

Rozpoznanie kamicy gruczołu krokowego

Ustalenie rozpoznania kamicy gruczołu krokowego jest możliwe po przebadaniu pacjenta palcem przez odbytnicę (nieraz wyczuwa się większe złogi, które są położone powierzchownie). Konieczne jest wykonanie zdjęcia przeglądowego miednicy i ultrasonografii.

Uwidocznienie złogów, które przebijają się do cewki moczowej jest możliwe po wykonaniu uretroskopii, czyli oglądania cewki moczowej za pomocą specjalnego urządzenia. Ponadto występowanie objawów klinicznych może skierować proces diagnostyczny w kierunku kamicy gruczołu krokowego, jednak wiele przypadków przebiega bezobjawowo.

Leczenie kamicy gruczołu krokowego

Jeśli kamica gruczołu krokowego nie daje żadnych symptomów nie podejmuje się u pacjentów żadnego leczenia. U chorych zgłaszających dolegliwości konieczne jest wykonanie przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego.

Jeśli ze zmianami współistnieje zapalenie stercza niezbędne jest wdrożenie terapii antybiotykowej, czasem również w skojarzeniu z niewielkimi dawkami glikokortykosteroidów. W niektórych przypadkach konieczne jest nakłucie i opróżnienie ropnia, najlepiej pod kontrolą ultrasonografii przezodbytniczej.

Rokowanie w kamicy gruczołu krokowego

Kamica gruczołu krokowego rokuje pomyślnie. Znaczna część pacjentów nie wie o istnieniu nieprawidłowości przez długi okres czasu, ponieważ nie dają one żadnych objawów klinicznych.

Przypadki kamicy gruczołu krokowego z już rozwiniętymi symptomami poddaje się leczeniu, które jest skuteczne. Jeżeli współistnieją inne nieprawidłowości w obrębie układu moczowego rokowanie jest nieco gorsze.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny", red. nauk. Andrzej Borkowski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Podręcznik urologii Diagnostyka i leczenie" Mike B. Siroky, Robert D. Oates, Richard K. Babayan, red. wyd. pol. Krzysztof Bar, wyd. Czelej, Lublin