Kamica cewki moczowej

Kamica cewki moczowej jest rzadkim schorzeniem, pojawia się jedynie w przypadkach, kiedy cewka jest uszkodzona lub zmieniona chorobowo.

Najczęstszymi nieprawidłowościami sprzyjającymi tworzeniu się kamieni w obrębie cewki moczowej są: zwężenia, uchyłki i ciała obce. Ponadto inne zaburzenia mogą predysponować do rozwoju kamicy cewki moczowej.

Objawy kamicy cewki moczowej

Kamica cewki moczowej objawia się przede wszystkim zaburzeniami w oddawaniu moczu. Występują dolegliwości bólowe, uczucie pieczenia podczas mikcji, mocz spływa niekiedy kroplami lub wąskim strumieniem pod znacznym ciśnieniem hydrostatycznym. Ponadto nieraz występuje częste uczucie parcia na mocz.

W skrajnych przypadkach kamicy cewki moczowej może dojść do zupełnego zatrzymania moczu wraz z konsekwencjami takiego stanu. Z innych objawów kamicy cewki moczowej mogą pojawiać się symptomy charakterystyczne dla schorzeń współistniejących. W badaniu ogólnym moczu stwierdza się obecność krwinek czerwonych, które rzadziej mogą zmieniać kolor moczu na czerwony lub buraczkowy.

Rozpoznanie kamicy cewki moczowej

Objawy kliniczne kamicy cewki moczowej nie umożliwiają ustalenia rozpoznania kamicy cewki moczowej, a jedynie mogą wskazywać na możliwość jej wystąpienia. Konieczne jest dokładne zbadanie pacjenta, ponieważ palpacyjnie można wyczuć kamień w cewce moczowej. Z badań obrazowych wykonuje się ultrasonografię i zdjęcia przeglądowe.

Uretrografia wstępująca i uretrocystografia mikcyjna są bardziej specjalistycznymi badaniami, które obrazują dolne drogi moczowe. Często umożliwiają rozpoznanie zwężeń i uchyłków występujących w obrębie cewki moczowej.

Leczenie kamicy cewki moczowej

Kamica cewki moczowej wymaga postępowania terapeutycznego, które ma prowadzić do usunięcia kamieni. Leczenie można wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich polega na ewakuacji złogów za pomocą specjalnych kleszczyków (po znieczuleniu cewki moczowej lidokainą w żelu), a druga na przemieszczeniu kamieni z cewki do pęcherza moczowego, a następnie na ich skruszeniu, podobnie jak w przypadkach kamicy pęcherza moczowego.

Poza tym ważna jest również terapia stanów współistniejących, które prowadzą do uszkodzenia cewki i wtórnie do rozwoju kamicy w jej obrębie.

Jeśli stwierdzi się obecność uchyłków niezbędne jest ich wycięcie, a jeżeli wykazuje się zwężenia trzeba rozciąć cewkę moczową aby zapewnić swobodny odpływ moczu i zapobiec rozwojowi powikłań, związanych z jego zastojem w obrębie dróg moczowych.

Rokowanie w kamicy cewki moczowej jest najczęściej pomyślne. Zastosowane leczenie wiąże się z korzystnymi efektami terapeutycznymi.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny", red. nauk. Andrzej Borkowski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Podręcznik urologii Diagnostyka i leczenie" Mike B. Siroky, Robert D. Oates, Richard K. Babayan, red. wyd. pol. Krzysztof Bar, wyd. Czelej, Lublin