Jamistość rdzenia

Jamistość rdzenia jest chorobą przewlekłą układu nerwowego, przebiegającą z tworzeniem się charakterystycznych jam otoczonych komórkami glejowymi w obrębie rdzenia kręgowego i obecnością rozszczepiennych zaburzeń czucia, zaniku mięśni, zaburzeń odżywczych i niedowładu spastycznego kończyn dolnych.

Przyczyna powstawania zmian nie została do końca wyjaśniona, prawdopodobnie spowodowane są zaburzeniami rozwojowymi. Nieprawidłowości przypominają powolny i łagodny rozrost nowotworowy, nie naciekają jednak tkanki nerwowej rdzenia kręgowego. W następstwie tworzą się jamy wypełnione płynem, dochodzi do ucisku tkanki rdzenia i pojawienia się objawów chorobowych.

Istnieje również pogląd, że za powstanie jamistości rdzenia odpowiadają wady wrodzone układu nerwowego przebiegające z zaburzeniami krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, co prowadzi do wzrostu ciśnienia płynu i wtórnego przemieszczania się substancji do powstałych patologicznych przestrzeni w obrębie rdzenia kręgowego. Za podłożem genetycznym choroby przemawia fakt, że schorzenie i inne defekty wrodzone układu nerwowego występują u najbliższych członków rodziny chorego.

Objawy jamistości rdzenia

Zasadniczym objawem jamistości rdzenia jest rozszczepienne zaburzenie czucia, polegające na zniesieniu odczuwania bólu i temperatury, przy zachowaniu czucia głębokiego i dotyku (wiąże się to ze specyficznymi uszkodzeniami tylko pewnych dróg przewodzących niektóre rodzaje czucia, a pełnym zachowaniem zdolności przewodzenia bodźców przez inne drogi nerwowe). Zniesienie czucia bólu i temperatury jest zazwyczaj pierwszym objawem choroby.

Przypadkowe i bezbolesne stłuczenia, zranienia oraz oparzenia często poprzedzają pojawienie się innych objawów. Początkowym symptomem może być trudność w określeniu przez pacjenta temperatury wody. Umiejscowienie zmian chorobowych dotyczy najczęściej dolnego odcinka szyjnego i górnego piersiowego rdzenia kręgowego, zatem dysfunkcje w zakresie czucia występują w obrębie kończyn górnych i tułowia.

Wraz z zaawansowaniem procesów chorobowych zachodzących w rdzeniu kręgowym, dochodzi do rozwoju niedowładów z obniżonym napięciem mięśni i zaników mięśniowych. Zmiany te są zazwyczaj najbardziej zaznaczone w obrębie kończyn górnych, zwłaszcza w mięśniach ręki i obręczy barkowej. Stopniowo dochodzi również do osłabienia odruchów głębokich wywoływanych przez lekarza podczas badania neurologicznego.

Prawie stałym objawem jamistości rdzenia związanym ze zmianami w odcinkach szyjnym i piersiowym rdzenia kręgowego jest niedowład, ze wzmożonym napięciem mięśniowym, występujący w obrębie kończyn dolnych. Skrzywienie boczne kręgosłupa obserwowane u chorych na jamistość rdzenia ma charakter wrodzony lub pojawia się w następstwie zaniku mięśni, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego ułożenia kręgosłupa.

Niejednokrotnie w przebiegu jamistości rdzenia obserwuje się zespół Hornera, objawiający się jednostronnym zwężeniem źrenicy i opadnięciem powieki górnej. Z zaburzeń odżywczych i naczynioruchowych stwierdza się obecność sinej, chłodnej i obrzękniętej skóry, czasem suchej, popękanej i łuszczącej się. Paznokcie są łamliwe i wypadają.

Na skórze obserwuje się ślady po bezbolesnych zranieniach i oparzeniach. Łatwo rozwijają się zakażenia, drążące w głąb i powodujące wystąpienie zniekształceń w obrębie kości i stawów. Wskutek innych zaburzeń odżywczych i naczynioruchowych dochodzi do bezbolesnych zwichnięć i złamań. Bóle w jamistości rdzenia pojawiają się rzadko - wówczas pacjenci skarżą się na uczucie pieczenia lub palenia w obrębie kończyn górnych.

Rozpoznanie jamistości rdzenia

Rozpoznanie jamistości rdzenia ze względu na charakterystyczne objawy nie jest z reguły trudne do ustalenia. Pomocne bywa stwierdzenie występowania choroby i wad ośrodkowego układu nerwowego u członków rodziny. Z badań obrazowych zastosowanie znalazły tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Wyniki takiego obrazowania często są jednoznaczne i wykazują obecność wyraźnych zmian charakterystycznych dla jamistości rdzenia. Poza tym nie obserwuje się istotnych odchyleń w badaniach laboratoryjnych (w płynie mózgowo-rdzeniowym może wystąpić lekkie podwyższenie stężenia białka).

W różnicowaniu jamistości rdzenia należy brać pod uwagę guzy wewnątrzrdzeniowe (często przebiegają z objawami bardzo zbliżonymi do symptomów obserwowanych w jamistości rdzenia), stwardnienie zanikowe boczne, mielopatię szyjną i inne jednostki chorobowe, w których obserwuje się występowanie objawów ogniskowego ucisku lub uszkodzenia struktur rdzenia kręgowego.

Leczenie jamistości rdzenia

Leczenie jamistości rdzenia jest jedynie objawowe. Chory powinien unikać urazów mechanicznych, oparzeń i odmrożeń. Jeśli wykonywana praca wiąże się z możliwością częstego występowania urazów termicznych i mechanicznych, należy podjąć inną. Naświetlania rentgenowskie czasem zmniejszają ból, ale nie hamują samego procesu chorobowego.

Wskazaniem do interwencji chirurgicznej w obrębie zmian jest pojawienie się zespołu ucisku na rdzeń kręgowy. W przypadku występowania bólu w leczeniu stosuje się środki przeciwbólowe, ważna jest regularna rehabilitacja pomagająca zachować funkcje mięśni. W leczeniu trzeba dążyć do poprawienia komfortu życia pacjenta.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Prof. dr med. Władysław Jakimowicz Neurologia kliniczna w zarysie Podręcznik dla studentów medycyny", pod red. Mieczysława Goldsztajna, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Neurologia praktyczna", Antoni Prusiński, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Jamistość rdzenia

Aneta31 | 2013-03-22 21:12

Dokładnie zgadzam sie z tym, objawy są dziwne i zaskakujące, przy czym męczący są ludzie którzy człowieka uznają za lichego zdrowia i fajtłape, nie myśląc przy tym że dana osoba cierpi bardzo .

Krzysztof | 2013-04-21 16:10

Daje popalić w codźennym życiu.ostatnio lekarz niedowieżał że są takie bóle jak byłem na wizycie. Poczułem śię jak to bym niby symulował . Oni nie mają zielonego pojęcia z czym my walczymy!

Krzysztof | 2013-04-24 10:49

To znowu ja mało było że jamistość jest na całej dł.rdzenia to posypał mi sie odcinek lędzwiowy .mam dość .

Amor | 2013-05-03 16:03

Tak naprawde przydałobysie aby tak choć przez godzine poczuli to co my odczuwamy cały czas ,odrazu byłaby inna gatka.

Wszystkie komentarze artykułu Jamistość rdzenia