Hipogonadyzm

Hipogonadyzm to zaburzenie polegające na niedoczynności gonad (jajników lub jąder). Dysfunkcja gonad obejmuje produkcję hormonów płciowych i gamet (jaj lub plemników). Wyróżnia się dwie formy hipogonadyzmu: hipogonadyzm pierwotny i hipogonadyzm wtórny.

Hipogonadyzm pierwotny jest to niedoczynność hormonalna występująca w następstwie uszkodzenia gonad męskich lub żeńskich (jąder lub jajników). Przyczyną hipogonadyzmu pierwotnego może być np. uraz mechaniczny.

Hipogonadyzm wtórny zazwyczaj występuje w wyniku uszkodzenia przysadki mózgowej w podwzgórzu bądź innych zmian chorobowych np. guzy, torbiele, urazy, procesy zapalne.

Aktywność płciowa i zdolność do rozrodu kierowane są układem w ośrodkowym systemie nerwowym.

W podwzgórzu wydzielany jest neurohormon gonadoliberyna stymulujący gonadotropową czynność przysadki (FSH - hormon folikulotropowy i LH - hormon luteinizujący).

U mężczyzn podwzgórze cechuje ciągłość neurohormonalna - wydzielanie gonadoliberyny jest zatem stałe i czynność gonady męskiej jest stała. Natomiast w ustroju kobiety gonadotropiny są wydzielane fazowo, a czynność gonady żeńskiej jest okresowa (powtarzają się na przemian fazy podwyższonego FSH i LH).

W przypadku niedostatecznego wydzielania gonadoliberyny dochodzi do wtórnej niedoczynności gonad.

Hipogonadyzm hipogonadotropowy to wtórna niedoczynność gonad, na skutek braku lub niedostatecznego pobudzenia przez hormony gonadotropowe przedniego płata przysadki mózgowej.

Hipogonadyzm u mężczyzn zazwyczaj jest objawem przekwitania (andropauzy) i może pojawić się po 50. roku życia. W przypadku wrodzonego podłoża hipogonadyzm ujawnia się już w wieku młodzieńczym i charakteryzuje się niewykształceniem drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych.

Objawy hipogonadyzmu hipogonadotropowego

Hipogonadyzm hipogonadotropowy cechuje się objawami tj.:

u mężczyzn
- brak dojrzewania płciowego,
- małe prącie,
- zanik libido i płodności u mężczyzn,
- wysoki wzrost z wydłużonymi kończynami dolnymi,
- lipomastia,
- słabo rozwinięte owłosienie łonowe i zarost twarzy,
- brak mutacji głosu,
- brak dojrzałych komórek Leydiga,
- brak gonadotropin w moczu dobowym,

u kobiet
- obniżenie potencji,
- zaburzenia płodności,
- zaburzenia miesiączkowania (amenorrhea, oligomenorrhea),
- wysoki wzrost z wydłużonymi kończynami dolnym,i
- osteoporoza, osteopenia,
- mlekotok,
- atroficzne endometrium,
- stężenie estrogenów,
- brak jest krwawienia po teście progesteronowym,
- brak gonadotropin w moczu dobowym.

Leczenie hipogonadyzmu hipogonadotropowego

U mężczyzn leczenie hipogonadyzmu hipogonadotropowego oparte jest na podawaniu gonadotropiny kosmówkowej lub w razie niepowodzenia poleca się wstrzykiwanie domięśniowo testosteronu. W niedługim czasie od rozpoczęcia terapii następuje znaczna poprawa psychiczna i poprawa libido u mężczyzn.

U kobiet leczenie hipogonadyzmu hipogonadotropowego polega na podawaniu gonadotropiny kosmówkowej, następnie naprzemienne stosowanie estrogenów i progesteronu.
W okresie menopauzy i po kastracji wydzielanie gonadotropin u kobiet znacznie wzrasta.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Hipogonadyzm

Kasia B. | 2008-11-13 07:00

U mojej 18-letniej córki stwierdzono - hipogonadyzm hipergonadotropowy- nie znam tej choroby, jak długo trwa leczenie i czy to jest groźna choroba w tak młodym wieku.Proszę o podpowiedź jaki jest postęp w leczeniu tej choroby.Serdecznie pozdrawiam. Kasia.

Dorota | 2009-06-15 17:03

Jest to dość poważne schorzenie, często bagatelizowane przez ginekologów. Wymaga substytucji hormonalnej estrogenami (najlepiej w postaci plastrów lub żelów, raczej nie tabletek) właściwie całe życie. Występują okresy regresji, można nawet zajść w ciąże, ale jest to bardzo rzadkie. Oprócz leczenia hormonalnego niektórzy stosują leczenie ziołowe - pomaga w regulacji poziomów hormonów u niektórych osób. Konieczne jest poznanie przyczyny - tarczyca, genetyczne lub autoimmunologiczne. Wiecej informacji na forum POF: http://www.pofsupport.org/

Jola | 2010-01-22 20:00

Chętnie porozmawiam z osobami cierpiącymi na to schorzenie

Lenka | 2011-03-19 23:17

Od kiedy przysadka znajduje się w podwzgórzu...?

Wszystkie komentarze artykułu Hipogonadyzm