Hiperaldosteronizm pierwotny (zespół Conna , aldosteronizm)

Hiperaldosteronizm pierwotny (zespół pierwotnego aldosteronizmu, zespół Conna, aldosteronizm, łac. Hyperaldosteronismus). Pierwszy opisany przypadek zespołu Conna w Polsce ogłoszony został w 1957 roku. Chorego wyleczono operacyjnym usunięciem gruczolaka kory nadnerczy. Hiperaldosteronizm pierwotny dotyczy grupy osób w wieku od 30. do 50. lat i przeważnie występuje u kobiet.

Przyczyny hiperaldosteronizmu pierwotnego

Przyczyną pierwotnego hiperaldosteronizmu jest nadmierne i autonomiczne wydzielanie aldosteronu przez pojedynczy gruczolak warstwy kłębkowatej lub przez gruczolaki mnogie, raka warstwy kłębkowatej albo hiperplazję. Skutkuje to zatrzymywaniem w organizmie wody i sodu przy zwiększonym wydalaniu potasu.

Zaburzeniem sprzyjającym zespołowi Conna jest defekt enzymatyczny 17-hydroksylacji. Powstały wówczas niedobór kortyzolu prowadzi do zwiększenia produkcji ACTH, która wzmaga syntezę steroidów nadnerczowych pozbawionych grupy OH przy C 17. Powstaje nadmiar mineralokortykoidów, tj. aldosteronu, dezoksykortykosteronu, pochodnych 18-OHDOC. Mowa wówczas o hiperaldosteronizmie wrodzonym.

Objawy hiperaldosteronizmu pierwotnego

Do objawów hiperaldosteronizmu pierwotnego należą:

- utrwalone nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza rozkurczowe jest głównym objawem choroby. Przy braku ortostatycznego spadku i wzrostu ciśnienia w próbie Valsalvy,

- nadmierne wydzielanie aldosteronu w hiperaldosteronizmie pierwotnym przejawia się niedoborem potasu, wzmożoną amoniogenezą, upośledzonym zagęszczaniem moczu i jego zakwaszaniem,

- alkaloza hipokalemiczna: może wywołać objawy takie jak: parestezje, osłabienie mięśniowe i objawy tężyczkowe, bądź doprowadzić do upośledzonej tolerancji węglowodanowej,

- wyraźnemu zahamowaniu ulega układ reninowy,

- w miarę postępu choroby dochodzi do zmian w kanalikach nerkowych, co przejawia się, wzmożonym prag­nieniem i częstą potrzebą oddawania moczu zwłaszcza w porze nocnej,

- wzrost masy ciała więcej niż 1,5 kg na dobę.

Diagnoza hiperaldosteronizmu pierwotnego

Istotne znaczenie diagnostyczne hiperaldosteronizmu pierwotnego ma podwyższony poziom kaliurii.

Leczenie hiperaldosteronizmu pierwotnego

Leczenie hiperaldosteronizmu pierwotnego polega na chirurgicznym usunięciu guza nadnerczy. W przypadku, gdy choroba wynika z jego obecności operacja ta daje możliwość pełnego wyleczenia.

Ogólnym zaleceniem w leczeniu jest dieta niskosodowa, wzbogacona o produkty nasycone potasem (produkty pełnoziarniste, suszone owoce moreli, śliwek itp.) Leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniu leków blokujących działanie aldosteronu, np. spironolakton, eplerenon, amilorid i triamteren.

U chorych z nadciśnieniem tętniczym wstępne leczenie zachowawcze wymaga również stosowania leków obniżających ciśnienie krwi.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Interna Harrisona", Fauci, Braunwald, Isselbacher, Wilson, Martin, Kasper, Hauser, Longo, wyd. Czelej, Lublin
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Hiperaldosteronizm pierwotny

rafi68 | 2009-04-20 11:33

Proszę o kontakt kogoś chorego na tę chorobę.Jestem od kilku lat leczona zachowawczo na tę chorobę lecz podobno jej nie mam.Jednak mam spadki potasu,duże pragnienie,zmęczenie i ciągle oddaje mocz.
proszę odezwijcie się
Zrozpaczona

pliszka | 2009-07-16 16:36

Wykryto u mnie guza w nerce, od dawna mam problemy z cisnieniem- podwyzszone, spada mi bardzo potas, spadl tez sod i wyniki z EKG sa nie za ciekawe, przytylam pare kilo i mam wmozone pragnienie picia, wkrotce mam operacje,bardzo sie boje...mialam wielokrotnie kroplowki ale wyniki spadaja...mam 37 lat...

pliszka | 2009-07-16 16:39

Poinformowano mnie ze mam aldosteronizmus...

k.pliszka1op.pl | 2010-03-04 17:00

Jestem juz po operacji, po polrocznych poszukiwaniach i dobrej opiece za graniaca poddalam sie operacji 8.sierpnia 2009 roku, usunieto niestety cale nadnercze mimo ze nowotwor mial tylko 1 cm...teraz czuje sie bardzo dobrze, jestem nadal pod kontrola, mam cisnienie jak nigdy dotad 120-70, potas w normie. Zawdzieczam pomoc wspanialym lekarzom w Klinice Uniwersyteckiej w Mannheim(Niemcy)i niesmowicie postepowej technice w nauce medycyny.

Wszystkie komentarze artykułu Hiperaldosteronizm pierwotny