Gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek to zespół charakterystycznych objawów z typowym obrazem mikroskopowym tkanki (z obecnością tzw. półksiężyców, czasem z cechami martwiczego zapalenia naczyń). Cechą choroby jest gwałtowne upośledzenie funkcji nerek (w ciągu trzech miesięcy filtracja kłębuszkowa spada o co najmniej połowę) - nieleczona doprowadza zaledwie po kilku tygodniach lub miesiącach do niewydolności nerek ze skąpomoczem.
Gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek występuje nieco częściej u osób starszych, z przewagą mężczyzn. Na postać tzw. objawową chorują osoby ze schorzeniami układowymi (np. z ziarniniakiem Wegenera), a typ samoistny związany jest z szeregiem zaburzeń i skomplikowanych reakcji w obrębie układu immunologicznego. O chorobie pierwotnej mówi się gdy dotyczy tylko nerek, a o wtórnej, kiedy zmiany występują również w innych narządach.
Bardzo często gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek rozpoczyna się objawami niespecyficznymi, występują nocne poty, bóle mięśni, stawów, brzucha i okolicy lędźwiowej. Pacjenci gorączkują, są osłabieni.
Gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek przebiega pod postacią zespołu nefrytycznego, jego typowe objawy to nadciśnienie tętnicze, stopniowe zmniejszanie objętości wydalanego moczu, umiarkowane obrzęki, w moczu wykrywa się białko i aktywny osad w postaci erytrocytów wyługowanych, dysmorficznych, wałeczków erytrocytowych i ziarnistych.
Ponadto w badaniach laboratoryjnych krwi wykryć można przeciwciała i kompleksy immunologiczne będące wyrazem odpowiedzi układu immunologicznego mającego istotny udział w chorobie. Rozpoznanie potwierdzić można wykonując biopsję nerki - obserwując typowe zmiany histologiczne, obok objawów klinicznych i laboratoryjnych krwi i moczu.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info