Guzki dojarek

Guzki dojarek należą do chorób skórnych o charakterze zakaźnym. Cechują się występowaniem pojedynczych guzków z zaznaczonym wgłębieniem w części środkowej, które powstają w miejscach rąk kontaktujących się z zainfekowanymi krowimi wymionami. Schorzenie jest wywołane przez wirusa z grupy ospy. Okres wylęgania wynosi kilka dni (4-7), rzadziej nawet dwa tygodnie.

Objawy guzków dojarek

Guzki dojarek przebiegają z wytworzeniem najczęściej pojedynczych wykwitów skórnych. Zmiany są twarde oraz kopulaste, mają wielkość 1-2 centymetrów, są barwy sinoczerwonej i charakteryzują się występowaniem zagłębień w częściach środkowych tych guzków.

W późniejszym okresie wskutek ewolucji zmian wykwity pokryte są mocno przylegającym strupem. Bardzo wczesne nieprawidłowości mogą przebiegać pod postacią pęcherzy. Najczęstszym umiejscowieniem zmian są palce rąk dojarek.

W przebiegu guzków dojarek nie występują dolegliwości bólowe, nie stwierdza się również żadnych objawów ogólnoustrojowych. Okres trwania schorzenia to kilka tygodni (zazwyczaj 4-6), po czym dochodzi do samoistnego ustępowanie guzków, bez pozostawiania zmian na skórze.

Rozpoznanie guzków dojarek

Ważne podczas procesu diagnostycznego jest dokładne zebranie wywiadu chorobowego z uwzględnieniem kontaktu z zakażonymi zwierzętami. Ponadto cechy kliniczne wykwitów, typowa lokalizacja i niewystępowanie objawów ogólnych, potwierdzają rozpoznanie guzków dojarek.

W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę schorzenia o podobnym przebiegu klinicznym, np. ziarniniaka naczyniowego, który różni się zdecydowanie bardziej miękką konsystencją wykwitów i większym ich unaczynieniem. Ponadto podobnie objawiające się schorzenia mogą być przekazywane od innych zwierząt, np. od owiec.

Leczenie i rokowanie w guzkach dojarek

Postępowanie terapeutyczne jest najczęściej zbędne. Konieczne jest jedynie przebadanie bydła przez weterynarza. Rokowanie w guzkach dojarek jest pomyślne, choroba ustępuje bowiem samoistnie.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa